بازتاب نیوز

بستگان قربانیان کشتار یکاولنگ: حقوق ما درصلح درنظر گرفته شود

٢٦ جدي ١٣٩٨ طلوع نیوز

شماری از بازمانده‌گان قربانیان کشتار گروهی نزده سال پیش یکاولنگ بامیان، می‌گویند که طالبان به ویژه ملا عبدالغنی برادر، معاون دفتر طالبان در قطر، عامل اصلی این کشتار گروهی بوده‌است.

شماری از خانواده‌های این قربانیان که امروز (پنج‌‎شنبه، ۲۶جدی) در مراسم نزدهمین سالیاد این رویداد در کابل گرد آمده بودند، تأکید کردند که نباید حقوق بازمانده‌گان این قربانیان در گفت‌وگوهای صلح نادیده گرفته شود.

این خانواده‌ها، از مسؤولان می‌خواهند که روز نزدهم جدی را همچون یک روز سیاه در تقویم رسمی کشور درج کنند.

سید علی جاوید، رییس حزب حرکت آزاد افغانستان گفت: «خیلی از پهلوهای قضیه است که باید روشن شود. این، از وظایف قلم بدستان است و مخصوصأ قلم بدستان ولسوالی یکاولنگ.»

میثم احسانی، یکی از اعضای خانواده‌های قربانیان نیز افزود: «این مافیا و این فسادگرانی که امروز در رأس حکومت استند و مسؤولیت دارند که باید وارثی بکنند و برسند به وضعیت وارثین شهدا.»

شماری از خانواده‌های دیگر این قربانیان، می‌گویند که ازبهر حرمت‌گزاری به این قربانیان، جادۀ بامیان- یکاولنگ، شفاخانۀ مرکزی یکاولنگ و یکی از مکتب‌های این ولسوالی باید به نام جان باخته‌گان یکاولنگ نام‌گذاری شوند.

سید مبیبن مرشد، یکی از گواهان رویداد یکاولنگ بیان داشت: «ما خواستار به محاکمه کشانیدن عاملان مستقیم و غیرمستقیم شهدای نزدهم جدی هستیم.»

این خانواده‌ها، می‌گویند که طالبان به روز نزدهم ماه جدی سال ۱۳۷۹هجری خورشیدی  پس از تصرف ولسوالی یکاولنگ، نزدیک ۳۰۰غیرنظامی را به‌گونۀ ظالمانه کشتند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/afghanistan/بستگان-قربانیان-کشتار-یکاولنگ-حقوق-ما-درصلح-درنظر-گرفته-شود

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading