بازتاب نیوز

واشنگتن پست به نقل از جان سوپکو: "جنگ افغانستان دچار کذب و دروغ است"

٢٧ جدي ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

  • واشنگتن پست

روزنامۀ واشنگتن پست چاپ امریکا در شمارۀ اخیر خود با اشاره به اظهارات اخیر جان سوپکو سرمفتش خاص ایالات متحدۀ امریکا در امور بازسازی افغانستان، تحت عنوان" به گفتۀ سرمفتش خاص، جنگ افغانستان دچار کذب و دروغ است" گزارشی را به نشر رسانیده، در بخشی از آن می‌نویسد، جان سوپکو روز چهارشنبه به کانگرس ایالات متحده گفت، مقامات امریکایی با اغراق در گزارش‌های پیشرفت و تورم در احصائیه، به خاطر ایجاد یک سیمای دروغین از موفقیت، بطور متداوم در مورد جنگ ۱۸ ساله افغانستان، به مردم دروغ گفته اند.

روزنامۀ واشنگتن پست به نقل قول از آقای سوپکو می‌نویسد که به کمیتۀ امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا گفته است:‌ "مشکل اینست که ما انگیزه‌ای را ایجاد کرده و تقریباً مردم را به دروغ گفتن مستلزم ساخته ایم، این حقیقتاً یک عامل دلسرد کننده است."

روزنامه از قول سرمفتش خاص ایالات متحدۀ امریکا در امور بازسازی افغانستان، نوشته که بطور مثال گفته است، مقامات امریکایی در گذشته در مورد تعداد کودکان افغان که به مکتب می‌روند، دروغ گفته اند، این یک نکتۀ کلیدی موفقیت در ادارۀ بارک اوباما رئیس جمهور سابق امریکا تلقی می‌شد.

به نوشتۀ واشنگتن پست، جان سوپکو همچنان از ادارۀ رئیس جمهور دونالد ترمپ انتقاد کرده است که اطلاعات نشان دهنده در مورد این‌که جنگ افغانستان به استقامت بد روان است، به شمول معلومات در مورد تلفات نیروهای امنیتی افغان و تخمین توانمندی طالبان را محرم ساخته است.

در ماه دسمبر سال گذشته نیز روزنامۀ واشنگتن پست یک گزارش سی صفحه‌ای تحت عنوان "اسناد افغانستان، تاریخ پنهانی جنگ و در جنگ با واقعیت" را نشر کرده بود که در آن بر اساس اسناد محرمانه گفته شده بود: "مقامات امریکایی همواره گفته اند که در افغانستان پیشرفت داشته اند، اما چنین نبوده و آن‌ها این را می‌دانستند."

به نوشتۀ روزنامه، این مقامات می‌دانستند که حرف‌های شان نادرست است و شواهد انکار ناپذیر در مورد اینکه جنگ قابل پیروزی نیست را پنهان می‌کردند.

ویس احمد برمک، وزیر سابق امور داخلۀ افغانستان در این مورد به رادیو آزادی گفت، حقایق جنگ افغانستان در نخست برای امریکا آشکار بود و به دلیل پیچیدگی آن، این جنگ هنوز هم ادامه دارد.

به گفتۀ آقای برمک، امریکا در وضعیتی قرار گرفته است که نمی‌تواند پایش را از این جنگ عقب بکشد و نه هم می‌تواند بگوید، این جنگ ناکام بوده است.

اما وزارت امور داخلۀ افغانستان گزارش ماه دسمبر روزنامۀ واشنگتن پست را رد کرده بود.

  • ایرو ایشیاه رویو

نشریۀ ایرو ایشیا رویو نیز در شماره اخیر خود به مسئله افغانستان پرداخته تحت عنوان "محلۀ پر آشوب افغانستان" گزارشی را نشر کرده، در بخشی از آن می‌نویسد، در حال حاضر افغانستان بخاطر موقعیت جیوپولیتک خود رنج می‌برد که باعث رقابت های متضاد قدرت‌های منطقوی می‌شود. اگر استراتژی اخلال گرانۀ چند دهۀ اخیر در قبال افغانستان که پاکستان در آن متهم می‌شود، برای این کشور کافی نبوده باشد، اینک افغانستان به یک حوزۀ نا آرام اسلامی تبدیل شده که می‌تواند هرنوع فرصت را برای صلح و امنیت را از دسترس دور سازد.

به نوشته نشریۀ ایرو ایشیا رویو، ایالات متحدۀ امریکا چاره‌ای جز ادامۀ حضور نظامی در افغانستان ندارد. گزینه آسان دیگر این است که حضور نظامی از افغانستان حذف شود و این کشور به سرنوشت تکرار یک جنگ داخلی دیگر ایجاد شده توسط نظامیان پاکستان، رها شود.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30382543.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading