بازتاب نیوز

انتقاد آموزگاران و سربازان از تأخیر در پرداخت حقوق‌شان

٢٧ جدي ١٣٩٨ سلام وطندار

شماری از سربازان نیروهای امنیتی و آموزگاران مکتب‌های دولتی از تأخیر در پرداخت معاش‌شان شکایت می‌کنند و می‌گویند که پرداخت‌ نشدن به موقع حقوق‌شان آنان را با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده است.

فرید از سربازان نیروهای امنیتی می‌گوید، هشت ماه است که حقوق نگرفته و خانواده‌اش در این مدت مجبور شده چند بار از همسایه‌ها مواد خوراکی قرض بگیرند.

به گفتۀ او، خانواده‌اش در این روزهای سرد زمستان به پول نیاز دارد و اگر در این روزها حقوقش پرداخت نشود، دیگر امیدی برای حضور در صف نیروهای امنیتی ندارد.

این سرباز می‌افزاید، زمانی ‌که سربازان از مصئونیت خانوادۀشان مطمین نباشند نمی‌توانند برای جنگیدن تمرکز کافی داشته باشند.

محمد زمان دیگر نیروهای امنیتی می‌گوید، پولی ندارد تا برای تأمین نیازهای خانواده‌اش بفرستد و خانواده‌اش برای پیش‌برد زندگی‌‌شان، پول هنگفتی قرض گرفته‌اند که پرداخت آن از توان او خارج است.

اما نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت  داخله می‌گوید، در پرداخت معاش سربازان پولیس مشکلی وجود ندارد و معاش این سربازان به وقت معین آن پرداخت می‌شود.

شماری از آموزگاران مکتب‌های دولتی نیز از تأخیر در پرداخت حقوق‌شان انتقاد می‌کنند. آنان می‌گویند، حقوق‌شان ناچیز است و حالا پرداخت همین حقوق نیز با تأخیر مواجه شده است.

این آموزگاران می‌افزایند، برای توسعۀ جامعه و پرورش کودکان و نوجوانان زحمات زیادی متحمل می‌شوند، اما در بدل آن معاش ناچیزی بدست می‌آورند که برای‌شان بسنده نیست و حکومت باید در این بخش به گونۀ جدی توجه داشته باشد.

مینا از آموزگاران مکتب‌های دولتی است و ده سال می‌شود که به عنوان استاد ایفای وظیفه کرده است. او که در این مدت با مشکلات زیاد اقتصادی مواجه شده است، در خانۀ کرایی زنده‌گی می‌کند ومسئولیت مصارف خانۀ هفت نفری را به عهده دارد.

مینا می‌گوید، به دلیل فقر، آنان شب‌های زیادی را  گرسنه به روز رسانده و گاهی حتی لقمه نانی برای خوردن نداشته‌اند.

مقدسه از دیگر آموزگاران می‌گوید، کم‌بودن معاش و تأخیر در پرداخت آن سبب بروز مشکلات خانواده‌گی شده و حتی خانواده‌اش با خطر فروپاشی مواجه شده است.

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف می‌گوید که معاشات آموزگاران به دلیل کمبود بودجه در این وزارت پرداخت نشده و آنان تلاش دارند تا حقوق آموزگاران را به زودی پرداخت کنند.

شکایت از کارکرد نهادهای حکومتی بارها انتقاد شهروندان را به همراه داشته است، اما مقام‌های حکومتی تا کنون گام‌های جدی‌یی در این زمینه بر نداشته‌‍اند.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=52564

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading