بازتاب نیوز

شاهین: گفتگوهای طالبان و امریکا روی امضای توافقنامه ادامه دارند

٢٧ جدي ١٣٩٨ طلوع نیوز

یک روز پس از پخش گزارش‌ها در رابطه به توافق احتمالی طالبان به کاهش خشونت‌ها در افغانستان، سخنگوی دفتر این گروه در قطر می‌گوید که هیئت مذاکره کننده امریکا و طالبان در دو روز گذشته روی امضای توافقنامه و مراسم آن گفتگو کرده اند. 

سهیل شاهین، صبح روز جمعه در یک توییت نوشت که تیم های مذاکره کننده در این دو روز گفتگوهای مؤثر داشتند و این گفتگوها تا چند روز دیگر نیز ادامه خواهند داشت.

به گفتۀ او، هیئت مذاکره کننده امریکا از سوی زلمی خلیلزاد و هیئت طالبان از سوی عبدالغنی برادر رهبری می‌شدند. 

گزارش‌ها می‌رساننده که طالبان روی کاهش خشونت‌ها برای یک دورۀ هفت تا ده روزه توافق کرده اند.

اما سلام رحیمی وزیر دولت در امور صلح روز پنجشنبه در این باره گفت که کاهش خشونت‌ها برای دولت افغانستان پذیرفتنی نیست و برای آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان این گروه باید به آتش‌بس تن بدهند.

او گفت که در یک سال گذشته نتایج تلاش‌های امریکا در روند صلح افغانستان بسیار چشم‌گیر نبوده‌اند.

آقای رحیمی افزود: «موضوع کاهش خشونت همانطوری که شما نمی‌دانید من هم نمی‌دانم و هیچ‌کس هم نمی‌فهمد. کسی طرفدار این نیست که کاهش خشونت باشد.»

اما، کاهش خشونت‌ها از رهگذر نظامی چگونه تعریفی دارد؟

تمیم عاصی، معین پیشین وزارت دفاع ملی در پاسخ به این پرسش گفت: «این که تعداد عملیات‌های نظامی چه از صنوف هوایی باشد و چه از صنوف زمینی و توپچی باشد کاهش پیدا کند به معنای کاهش خشونت‌ها است.»

منابعی نزدیک به طالبان، می‌گویند که قرار است در آیندۀ نزدیک، طرح کاهش خشونت‌ها به‌گونۀ رسمی با نماینده‌گان امریکا در قطر در میان گذاشته شود.

خلیل‌الله صافی، رییس پیشین نهاد پگواش در افغانستان بیان داشت: «توقع می‌رود که طرح تأیید شده دربارۀ کاهش خشونت‌ها به نماینده‌گان امریکا سپرده شود و سپس دربارۀ زمان امضای توافق نامه صلح تصمیم گرفته خواهد شد.»

اما، خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده‌است که طالبان طرح پیشنهاد آتش‌بس موقت - هفت تا ده روز – را به زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان سپرده‌اند.

در همین حال، وزیر دولت در امور صلح از نهایی بودن اعضای هیئت گفت‌وگو کنندۀ حکومت افغانستان با طالبان سخن می‌گوید: «ما کاملا آماده استیم و اگر زمینه مساعد شود کارهای قبلی شده‌است و هیئت ما بلی آماده است.»

قرار است که پس از امضای توافق نامۀ صلح میان امریکا و طالبان، گفت‌وگوهای میان افغانان نیز در درازای دو هفته آغاز شوند.

منابعی در قطر، می‌گویند که نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان پس از دریافت رسمی طرح کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان، به کابل سفر خواهد کرد و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدارهایی خواهد داشت.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/شاهین-گفتگوهای-امریکا-و-طالبان-روی-امضای-توافقنامه-ادامه-دارند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading