بازتاب نیوز

قاتل خاموش جان دو نفر را در کابل گرفت + علایم گاز گرفتگی

١ دلو ١٣٩٨ صدای افغان - آوا

قاتل خاموش جان دو نفر را در کابل گرفت + علایم گاز گرفتگی
وزارت داخله می گوید در این حادثه که در حوزه یازدهم شهر کابل به وقوع پیوست، دو نفر بر اثر گازگرفتگی در داخل اتاقشان، جان خود را از دست دادند.
پس از بررسی پولیس، اجساد به طب عدلی منتقل گردیده اند.
در این اطلاعیه از مردم خواسته شده است، در هنگام استفاده از بخاری های گازی نکات ایمنی را رعایت کنند .


هر ساله بسیاری از هموطنان ما با آغاز فصل سرما و  به علت استفاده از بخاری‌های غیراستاندارد جان خود را از دست می‌دهند اما با شناسایی علایم گاز گرفتگی می‌توانند از خطر مرگ جان سالم بدر برند.
 
 گاز مونوکسید کربن گازی بی‌بو، بی‌رنگ و بدون مشخصه خاص و کمی سبک‌تر از هواست و به دلیل قابلیت انتشار بسیار بالایی که دارد به‌سرعت تمام فضای محیط را انباشته کرده و خطر مرگ را رقم می‌زند.

علائم مسمومیت ناشی از گاز با بیماری آنفلوآنزا شباهت دارد. سوزش چشم، تنگی نفس، خشونت صدا، کاهش سطح هشیاری از نشانه‌های مسمومیت با گاز مونوکسید کربن است که در ‌‌نهایت به اغما و مرگ می‌انجامد. از این رو برای حصول اطمینان از نصب استاندارد بخاری‌های گازسوز خانگی باید به نکات ویژه‌ای توجه کرد:
 
*در صورتی که بخاری با شعله آبی بسوزد، می‌توان مطمئن شد که موردی از جهت تهدید سلامتی و خطر گازگرفتگی در اثر گاز وجود ندارد.
*پس از نصب بخاری گازسوز در صورتی که لوله بخاری گرم باشد؛ مشکلی وجود ندارد اما در صورت سرد بودن لوله، گاز در محیط پخش می‌شود.
*شب‌ها و هنگام خواب هرگز نباید از شومینه استفاده کرد.
*استفاده از بخاری بدون دودکش در منازل نیز خطر گاز گرفتگی و مرگ را به همراه دارد.
 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/201361/قاتل-خاموش-جان-دو-نفر-کابل-گرفت-علایم-گاز-گرفتگی

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading