بازتاب نیوز

آغاز روند رسیدگی به شکایت‌های استینافی

١ دلو ١٣٩٨ روزنامه صبح کابل

رییس کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، از ثبت بیش از شش هزار شکایت‌های استینافی در ۲۹ ولایت افغانستان خبر می‌دهد.
زهره بیان شینواری، روز سه‌شنبه (۱ دلو) در یک نشست خبری گفت که ۶۲۹۲ شکایت استینافی، در دفتر مرکزی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، ثبت شده است.
او افزود: «در کابل ۵۰۵، کاپیسا ۴۲، لوگر ۱۳۲، ننگرهار ۸۱۸، لغمان ۱۷۷، پنجشیر ۳، بغلان ۸۰، بامیان ۶، بلخ ۶، غزنی ۸۶، پکتیکا ۴۸۵، پکتیا ۸۵۳، خوست ۷۷۲، کنر ۲۲۵، نورستان ۲، بدخشان ۳، کندز ۱۴، سمنگان ۲، سرپل ۳، غور ۱۴۲، دایکندی ۲۰، ارزگان ۲، زابل ۲۸، کندهار ۱۵۷۳، فاریاب ۴، هلمند ۲۱۵، هرات ۱۶، فراه ۱۸ و در نیمروز ۶۰ مورد شکایت استینافی ثبت شده است.»
بانو شینواری، گفت که در ولایت‌های پروان، میدان وردک، تخار، جوزجان و بادغیس، هیچ‌گونه شکایتی به ثبت نرسیده است.
به گفته‌ی او، در حال حاضر، مرحله‌ی دسته‌ی بندی شکایت‌های استینافی و روند رسیدگی به آن، آغاز شده است.
بانو شینواری، اطمینان داد که کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، بر اساس قانون و طرزالعمل‌های انتخاباتی، به کار خود ادامه خواهد داد.
از سویی هم، سیدقطب‌الدین رویدار، عضو کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، در این نشست گفت که بیشترین شکایت‌های استینافی، از سوی دسته‌های انتخاباتی ثبات و همگرایی ، دولت ساز و صلح و عدالت اسلامی به ثبت رسیده است.
کمیسیون مستقل انتخابات، در اول ماه جدی، نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری را پس از تکمیل بازشماری آرا، اعلام کرد. بر اساس این نتیجه، محمداشرف غنی، با گرفتن بیش از پنجاه درصد آرا در صدر و عبدالله عبدالله، در مقام دوم قرار گرفت. آقای غنی بیش از ۹۲۳ هزار رأی (۵۰.۶۴ درصد) و آقای عبدالله بیش از ۷۲۰ هزار رأی (۳۹.۵۲ درصد) به دست آورد.
بر اساس بررسی‌های ابتدایی از بیش از ۱۶هزار شکایت از این نتیجه در دفاتر ولایتی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، فیصله شده است که آرای بیش از پنج هزار محل رأی‌دهی بازشماری شود.
با پایان روند ثبت شکایت‌های استینافی، دفتر مرکزی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، در جریان ۱۵ روز به آن رسیدگی خواهد کرد.
قرار است پس از فیصله‌ی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام شود.

لینک اصلی: https://subhekabul.com/خبرها/election-afghanistan-‌kabul/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه صبح کابل

آخرین خبر ها:

Loading