بازتاب نیوز

بزرگان دوه‌مندۀ خوست: کسی که پسر خود را به مکتب نفرستد جریمه می‌شود

١ دلو ١٣٩٨ سلام وطندار

در روستای کوت‌خیل ولسوالی دوه‌مندۀ خوست بزرگان قومی فیصله کرده‌اند که رفتن پسران به مکتب اجباری باشد و اگر خانواده‌یی پسران واجد شرایط‌شان را به مکتب نفرستند، 100 هزار افغانی جریمه می‌شوند.

به تازه‌گی شورای روستای «کوت‌خیل» و نهاد مدنی سمون در ولسوالی دوه‌مندۀ خوست با صدور قطع‌نامه‌یی می‌گویند، اگر باشنده‌گان این روستا پسران 5 تا 20 سالۀ‌شان را به مکتب نفرستند، باید به این شورا 100 هزار افغانی جریمه پرداخت کنند.

این شورا همچنان فیصله کرده است که اگر باشنده‌گان این روستا از عملی‌شدن این قطع‌نامه سرباز بزنند، بر علاوۀ 100 هزار افغانی جریمه اهالی این روستا در غم‌وشادی برای آنان کمک نخواهند کرد.

دوه‌منده یکی از ولسوالی‌های عقب‌مانده در ولایت خوست به شمار می‌رود که در مقایسه به ولسوالی‌های دیگر این ولایت در بخش آموزش‌وپرورش نیز پس مانده است.

صابرجان، رئیس شورای کوت‌خیل به سلام‌وطندار می‌گوید، عدم آگاهی مردم این ولسوالی از آموزش‌و‌پرورش سبب شده که بسیاری از پسران جوان از نعمت سواد بی‌بهره بمانند. او می‌گوید، تنها آموزش‌وپرورش می‌تواند که مردم را از جهل‌ونادانی نجات دهد.

احمدالله آفتاب، عضو دیگر این شورا می‌گوید كه با صدور این قطع‌نامه مردم را تشویق می‌کنند تا پسران‌شان را به مکتب بفرستند.

اما اعضای شورای روستای کوت‌خیل می‌افزایند که در این قطع‌نامه اجباری‌شدن آموزش‌وپرورش برای دختران را ذکر نکرده‌اند، زیرا به گفتۀ آنان حساسیت‌های اجتماعی سبب خواهد شد تا مردم پسران‌ خود را نیز از رفتن به مکتب منع کنند.

شاکرالله، عضو انجمن سمون در ولسوالی دوه‌مندۀ خوست با ستایش این تصمیم شورای روستای کوت‌خیل می‌گوید که آموزش پسران این ذهنیت را ایجاد می‌کند که دختران نیز به مکتب بروند.

او بر عملی‌شدن این قطع‌نامه از سوی باشنده‌گان روستای کوت‌خیل به گونۀ جدی تأکید می‌کند.

نصیراحمد روشان، رئیس معارف خوست می‌گوید که آگاهی مردم از آموزش‌وپرورش سبب تشویق باشنده‌گان تمامی ولسوالی‌ها به یادگیری شده است.

آقای روشان می‌افزاید که تا پایان زمستان ام‌سال با باشنده‌گان ولسوالی‌های این ولایت برخی توافق‌نامه‌ها را در بخش آموزش‌وپرورش امضا خواهند کرد.

باشنده‌گان روستای کوت‌خیل ولسوالی دوه‌مندۀ خوست در حالی آموزش برای پسران 5 تا 20 ساله را اجباری کرده‌اند که در حال حاضر بیشتر جوانان به علت عدم آموزش به مواد مخدر رو آورده‌ و معتاد شده‌اند.

گفتنی‌ست که برای نخستین‌بار در زمان سلطنت ظاهرشاه ، آموزش برای تمام مردم اجباری شده بود و پس از آن در برخی از بخش‌هایی ولایت خوست هنوز هم آموزش اجباری وجود دارد.

در این زمینه:

مردی در دایکندی برای کودکان روستا از هزینۀ شخصی‌اش مکتب ساخت

مردم پکتیا 54 جریب زمین را برای ساخت مکتب اختصاص دادند

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=52646

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading