بازتاب نیوز

ساکنان ۳۰ ولایت بیش از ۷۷۱ میلیون افغانی به معارف کمک کرده‌اند

١ دلو ١٣٩٨ روزنامه اطلاعات روز

اطلاعات روز: وزارت معارف کشور اعلام کرده است که باشندگان ۳۰ ولایت کشور در جریان سال تعلیمی ۱۳۹۸ خورشیدی، ۷۷۱ میلیون و ۳۲۷ هزار افغانی به معارف کمک کرده‌اند.

در اعلامیه‌ای که امروز (سه‌شنبه، ۱ دلو) از سوی وزارت معارف به نشر رسیده، آمده است که این مبلغ کمک در بخش‌های خرید زمین، ساخت صنف‌های درسی و تعمیر مکاتب، ترمیم و خرید پایه‌های میز و چوکی، رنگمالی صنف‌های درسی، تهیه‌ی مواد لابراتورای، کتاب‌های درسی و رفع سایر نیازمندی‌های مکاتب استفاده شده است.

به نقل از اعلامیه، این کمک‌ها از طرف ساکنان ولایت‌های خوست، دایکندی، کاپیسا، میدان‌وردک، سرپل، بامیان، پنجشیر، سمنگان، بادغیس، قندهار، بلخ، نیمروز، کابل، هلمند، جوزجان، لوگر و هرات صورت گرفته است.

همچنان بخشی دیگری از این کمک‌ها از طرف ساکنان ولایت‌های هرات، پکتیا، غزنی، فراه، لغمان، کنر، ننگرهار، پروان، فاریاب، بغلان، زابل، تخار، بدخشان و پکتیکا به معارف کشور صورت گرفته است.

وزارت معارف گفته است که این کمک‌ها از سوی شوراهای مکاتب که در ترکیب آن آموزگاران، والدین دانش‌آموزان، ملاامامان مساحد، اعضای شوراهای محلی، بزرگان محل و افراد معارف دوست شامل‌اند، جمع‌آوری شده و تحت نظارت این شوراها به مصرف رسیده است.

وزارت معارف در حالی از کمک بیش از ۷۷۱ میلیونی مردم به معارف خبر داده است که این وزارت سال ۱۳۹۷ خورشیدی را سال حمایت از معارف و به تعقیب آن از سال ۱۳۹۷ الی ۱۴۰۹ خورشیدی را به‌نام دهه‌ی معارف نام‌گذاری کرده است. این وزارت گفته است که متعهد تا دهه‌ی معارف دهه‌ی پایان مشکلات معارف در سطح کشور باشد.

وزارت معارف در عین حال از شهروندان کشور خواسته است که در دهه‌ی معارف در راستای رشد آموزش و پرورش در کشور سهم گرفته و در قسمت شامل‌کردن کودکان بیرون از مکتب، حفظ و مراقبت از مکاتب، نظارت از تدریس آموزگاران و حاضر دانش‌آموزان همکاری کنند.

لینک اصلی: https://www.etilaatroz.com/91603/residents-of-30-provinces-have-helped-more-than-771-million-afn-to-education/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اطلاعات روز

آخرین خبر ها:

Loading