بازتاب نیوز

پروسه محاکمۀ استیضاح دونالد ترمپ امروز آغاز می‌شود

١ دلو ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

پروسه محاکمۀ استیضاح دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امروز رسماً در مجلس سنای امریکا آغاز می‌شود. این مجلس شش روز در هفته پروسۀ محاکمه را پیش خواهد برد.

رهبری پروسۀ استیضاح آقای ترمپ را قاضی القضات این کشور به عهده دارد، اعضای مجلس سنا به هیئت منصفه و یک هیئت منتخب مجلس نمایندگان امریکا به حیث سارنوال در محاکمه حضور دارند.

دونالد ترمپ به چه، متهم شده است؟

مجلس نمایندگان امریکا دونالد ترمپ را به سوء استفاده از قدرت و ایجاد موانع در برابر تحقیقات کانگرس، متهم کرده است.

مجلس نمایندگان امریکا که در آن اعضای حزب دموکرات اکثریت دارند می‌گوید، رئیس جمهور ترمپ مساعدت ۴۰۰ میلیون دالری نظامی امریکا و دعوت از ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین به قصر سفید را به حالت تعلیق قرار داده، تا ادارۀ زلنسکی در مورد رقیب سیاسی‌اش، جوبایدن و پسرش هانتر بایدن که قبلاً در آن کشور مصروف تجارت بودند، تحقیقات کند.

جوبایدن معاون سابق رئیس جمهوری امریکا، نامزد احتمالی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال ۲۰۲۰ میلادی رقیب سیاسی دونالد ترمپ، محسوب می‌شود.

آقای ترمپ همچنان می‌خواست تا اوکراین در مورد نظریه رد شده که روسیه نه، بلکه اوکراین بوده است که در انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی امریکا مداخله کرده، تحقیقات کند.

ادارات استخباراتی امریکا روسیه را به مداخله در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی امریکا متهم کرده اند.

مجلس نمایندگان امریکا هم‌چنان دونالد ترمپ را متهم کرده است که از حضور شماری از شاهدان مهم در پروسۀ استیضاح مانع شده و در برابر تحقیقات این مجلس، موانع ایجاد کرده است.

آیا دونالد ترمپ استیضاح شده است؟

مجلس نمایندگان امریکا که در آن اعضای حزب دموکرات اکثریت دارند، پروسۀ استیضاح دونالد ترمپ را در اواخر سال گذشتۀ میلادی آغاز کرد.

مجلس نمایندگان امریکا به تاریخ ۱۸ دسمبر، با تصویب یک لایحه، به پروسۀ استیضاح رئیس جمهور ترمپ رسمیت بخشید. به این معنی که مجلس نمایندگان امریکا با اکثریت آرا تصمیم گرفت، رئیس جمهور دونالد ترمپ استیضاح شود. همۀ جمهوریخواهان به استیضاح آقای ترمپ رأی مخالف دادند.

اکثریت اعضای مجلس نمایندگان امریکا به دو مورد اتهام بر دونالدترمپ، یعنی سوء استفاده از قدرت و ایجاد موانع در برابر تحقیقات کانگرس رأی موافق دادند و این پروسه به مجلس سنای این کشور محول شد.

پروسۀ محاکمه دونالد ترمپ در مجلس سنا چگونه پیش برده می‌شود؟

امروز ساعت یک بعد از ظهر به وقت واشنگتن دی. سی پروسۀ محاکمۀ استیضاح رئیس جمهور دونالد ترمپ در مجلس سنای ایالات متحده امریکا آغاز می‌شود. مجلس سنا این پروسه را شش روز در هفته پیش خواهد برد.

جان رابرتز قاضی القضات امریکا رهبری این پروسه را به عهده دارد، همۀ صد عضو مجلس سنا به حیث هیئت منصفه و یک هیئت منتخب مجلس نمایندگان امریکا به حیث سارونوال در این محاکمه حضور دارند.

در این محاکمه، وکلای مدافع رئیس جمهور دونالد ترمپ برای رد اتهامات وارده بر وی، دفاعیه شان را ارائه خواهند کرد.

آیا قبلاً پروسۀ محکمۀ استیضاح کدام رئیس جمهور امریکا توسط مجلس سنای این کشور پیشبرده شده است؟

قبل از دونالد ترمپ، دو رئیس جمهور دیگر امریکا نیز استیضاح شده اند، اما هیچ کدام آن‌ها از قدرت برکنار نشدند. هر دو بار قبلی رؤسای جمهور امریکا توسط جمهوریخواهان استیضاح شده بودند.​

اندریو جانسون هفدهمین رئیس جمهور امریکا که بعد از کشته شدن آبراهام لینکلن به قدرت رسید، در سال ۱۸۶۸ میلادی به خاطر تلاش برکنار ساختن و تعویض جان ستانتون وزیر جنگ آن زمان، استیضاح شد.

بیل کلنتن چهل و دومین رئیس جمهور امریکا بود که در سال ۱۹۹۸ میلادی به اتهام دروغگویی در مورد اتهام داشتن روابط جنسی با مونیکا لوینسکی و جلوگیری از عدالت استیضاح شد.

ریچارد نیکسن (Richard Nixon) سی و هفتمین رئیس جمهور امریکا قبل از آنکه پروسه استیضاح وی آغاز شود، از مقامش استعفی کرد.

دونالد ترمپ سومین رئیس جمهور امریکاست که در تاریخ این کشور در مجلس سنای ایالات متحده محاکمه می‌شود.

در حال حاضر از جملۀ ۱۰۰ کرسی مجلس سنای امریکا، جمهوریخواهان ۵۳ کرسی و دموکراتان ۴۵ کرسی را در اختیار دارند. اگر تصور شود که همۀ دموکراتان در مجلس سنا به برکناری دونالد ترمپ رأی خواهند داد، باز هم لازم است تا شماری از جمهوریخواهان نیز جهت شان را تغییر داده، دونالد ترمپ را مقصر بشمارند، تا او از قدرت خلع شود، چیزی که ممکن به نظر نمی‌رسد.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30389339.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading