بازتاب نیوز

وزیر صحت: 60 درصد از معتادان پس از درمان دوباره به مواد مخدر روی می‌آورند

١ دلو ١٣٩٨ روزنامه آرمان ملی

وزیر صحت عامه کشور، برنامه حکومت برای درمان معتادین به مواد مخدر را ناکام خوانده می‌گوید 60 درصد از معتادین پس از تداوی به مواد مخدر روی می‌آورند.
داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، روز سه‌شنبه (اول دلو) در یک نشست خبری در کابل برنامه حکومت برای تداوی معتادین را ناکام خواند.
آقای فیروز گفت، تداوی معتادین به مواد مخدر به دلیل دسترسی آسان به این مواد و روی آوردن معتادان به استعمال دوباره مواد مخدر در کاهش میزان اعتیاد موثر نبوده است.
او افزود که 60 درصد از معتادانی که در مراکز صحی زیر درمان قرار می‌گیرند دوباره به استعمال مواد مخدر روی می‌آورند. وی دسترسی آسان به مواد مخدر٬ بیکاری و نگاه نادرست جامعه به معتادان را ازعوامل برگشت دوباره افراد به کام اعتیاد خواند.
آقای فیروز به آمار رو به افزایش معتادان در کشور اشاره کرده گفت، دستکم سه میلیون شهروند افغانستان در سنین مختلف با اعتیاد سردچار هستند که از این میان1.5 میلیون تن همه روزه مواد مخدر استعمال می‌کنند.
وزیر صحت تاکید کرد، تا وقتی‌که دسترسی به مواد مخدر کاهش نیابد٬ برنامه تداوی معتادان نتیجه‌ای در پی نداشته و میزان اعتیار روز به روز افزایش خواهد یافت.
او خاطر نشان کرد که با وجود این‌ها تعداد مراکز دولتی ترک اعتیاد افزایش یافته است٬ به گفتۀ او این مراکز که 5 سال پیش به 21 باب می‌رسید هم اکنون به 110 مرکز افزایش یافته است.
اعتیاد به مواد مخدر در کنار جنگ و فقر فراگیر یکی از مشکلات جدی در کشور به حساب می‌آید، بر اساس اطلاعات حکومت، شبکه‌های مافیایی قاچاق مواد مخدر از کودکان برای توزیع آن در شهرهای افغانستان بهره می‌برد.

بر بنیاد گزارش‌ها در حال حاضر بیشتر از سه میلیون تن در افغانستان معتاد به مواد مخدر هستند که بیشتر شان را جوانان در تشکیل می‌دهند و زنان و کودکان نیز در میان شان شامل هستند.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/23633

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading