بازتاب نیوز

ادعای یک خانواده از کشته شدن ۴ عضو آن در عملیات نیروهای امنیت ملی

٢ دلو ١٣٩٨ طلوع نیوز

راضو خان باشنده ولسوالی نادر شاه کوت ولایت خوست ادعا دارد که چهار عضو خانواده اش در یک عملیات نیروهای امنیت ملی در خوست کشته شده اند و یک بردارش نیز از سوی ریاست امنیت ملی بازداشت شده است.

او که برای دادخواهی به کابل آمده است می گوید که نیروهای امنیت ملی یازده ماه پیش، شب هنگام به خانه اش حمله کردند و در کنار دو برادرش یک زن و یک کودک  را نیز به گلوله بستند.

ازسوی دیگر یافته های کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می دهند که درحمله هوایی نزدیک به دو هفته پیش نیروهای خارجی درشیندند، پانزده غیرنظامی کشته وزخمی شدند.

راضو خان می گوید که یازده ماه پیش چهار عضو خانواده اش به شمول دو برادار، خانم بردارش و بردارزاده چهار ساله اش در یک عملیات شب هنگام نیروهای امنیت ملی کشته شده اند و ریاست امنیت ملی برادر دیگر او را بازاشت کرده است.

او که از ولسوالی نادرشاه کوت خوست برای دادخواهی به کابل آمده است می گوید اگر سرنوشت بردارش روشن نشود و به عدالت دست نیابد خودش را آتش خواهد زد.

راضو خان گفت: «حکومت باید جواب بدهد که به این خاطر تو بازداشت شدی و به این خاطر بردارانت را در خانه ان شهید کردیم و اگر جواب نمی دهد من خودم را در خانه ام آتش می زنم که حکومت از من خلاص شود.»

شیر محمد، باشنده خوست که به کابل آمده است، گفت: «این شخص نه طالب بود نه با حکومت بود فقط برای رفع ضروریات خانه اش کار می کرد و بی گناه بود.»

در همین حال اعضای خانواده ی جبار پشتون که ادعای مشابه دارند می گویند که  در ماه عقرب سال روان  او درعملیات نیروهای امنیتی درکندهار کشته شد.

خواجه احمد، باشنده کندهار، گفت: «این نیروها به دولت جواب گو نیستند این ها به نام امنیت ملی لکه سیاه به دامن امنیت ملی استند و به آن ها هم جواب گو نیستند ما که این همه نعره می کنیم وخواهان عدالت استیم که با ما انصاف شود.»

ریاست امنیت ملی می گوید که برادر راضو خان به اتهام تلاش برای ترور و پیوند داشتن با طالبان بازداشت شده است.

عتیق الله امرخیل، نظامی پیشین، گفت: «جزای این ها بسیار سنگین تر است بخاطریکه این ها اصلن ضربه را به پیکر دولت و حکومت می زند و مردم از حکومت و دولت ناراض می شود.»

در همین حال مسوولان محلی در خوست می گویند که چگونه گی جان باختن اعضای خانواده راضو خان از سوی ریاست امنیت ملی خوست برسی می شود.

طالب منگل، سخنگوی والی خوست، گفت: «امنیت ملی ما و دیگر نهادهای ما روی سوابق این قضیه کار می کند و تاکنون معلومات دقیق وجود ندارد.»

از سوی دیگر، بررسی‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر از حمله نزدیک به دوهفته پیش نیروهای خارجی در شیندند هرات در آن ملا ننگیالی ازفرمانده هان شاخه جدا شده طالبان کشته شد نشان می‌دهد که در این رویداد ۱۵ غیرنظامی به شمول زنان و کودکان نیز کشته و زخمی شده اند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/afghanistan/ادعای-یک-خانواده-از-کشته-شدن-۴-عضو-آن-در-عملیات-نیروهای-امنیت-ملی

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading