بازتاب نیوز

بانک جهانی: با وجود اوضاع مبهم سیاسی، رشد اقتصادی افغانستان بهبود یافته است

٢ دلو ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود گفته است که با وجود اوضاع مبهم سیاسی، میزان رشد اقتصادی افغانستان در سال ۲۰۱۹ به ۲.۹ درصد افزایش یافته است.

در گزارش این سازمان جهانی که امروز چهارشنبه دوم دلو به نشر رسیده آمده است: «با وجود ابهام در اوضاع سیاسی و تاثیرات ناگوار آن بر کاهش میزان تجارت، سرمایه‌گذاری و کاروبار، میزان رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۹ میلادی ۲.۹ درصد تخمین شده است.»

در حالی که نرخ رشد اقتصادی کشور در سال ۲۰۱۸ میلادی۲.۴ درصد بود.

بانک جهانی دلیل این بهبود را وضعیت جوی و رشد سکتور زراعت که در نتیجه‌ی کاهش خشکسالی در کشور ایجاد شده، دانسته است.

این سازمان همچنان پیش‌بینی کرده است که در پی اعلان نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست جمهوری و کاهش خشکسالی که در نهایت سبب بهبود اعتماد سکتور خصوصی می‌شود، میزان رشد اقتصادی افغانستان در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۳.۳ درصد افزایش خواهد یافت.

این سازمان گفته است که انتظار می‌رود افغانستان شاهد یک رشد اقتصادی حدود چهار درصد باشد مشروط بر این‌که وخامت اوضاع امنیتی بیشتر نگردیده و کمک‌های جامعه‌ی جهانی ادامه یابد.

هنرلی کرالی، رییس دفتر بانک جهانی در افغانستان گفته است: «به منظور دست یافتن به یک رشد مطلوب اقتصادی، کاهش فقر و بهبود شرایط زندگی مردم در افغانستان، نیاز است تا برنامه‌های اصلاحات در این کشور سریعتر عملی شوند.»

میزان عواید داخلی افغانستان در سال ۲۰۱۹ میلادی به طور بی پیشینه به ۱۴.۵ درصد میزان تولید ناخالص داخلی افزایش یافته است؛ در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۳.۳ درصد اعلام شده بود.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/40993-2020-01-22-09-11-41

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading