بازتاب نیوز

مجلس افغانستان بودجه سال ۱۳۹۹ را تصویب کرد

٢ دلو ١٣٩٨ بی بی سی

مجلس نمایندگان افغانستان در نشست علنی امروز چهارشنبه دوم دلو/بهمن بودجه ملی سال ۱۳۹۹ را با اکثریت آرا تصویب کرد.

مجموع بودجه ملی سال ۱۳۹۹ افغانستان ۴۲۸ میلیارد افغانی ( بیش از ۵.۵ میلیارد دلار) است که از این مجموعه ۲۸۹ میلیارد افغانی (بیش از ۳.۷ میلیارد دلار) بودجه عادی و ۱۳۹ میلیارد افغانی ( بیش از ۱.۸ میلیارد دلار) بودجه توسعه‌ای این کشور است.

بودجه عادی افغانستان برای پرداخت حقوق کارمندان و مصارف اداری حکومت و بودجه توسعه‌ای برای اجرای طرح‌های عمرانی هزینه می‌شود.

جلسه امروز مجلس برای تصویب این بودجه با جنجال و بحث همراه بود. نشرات زنده در تلویزیون مجلس، به دلیل اختلاف نمایندگان بر سر تصویب این سند قطع شد اما بعدا سخنگوی وزارت مالیه/دارایی اعلام کرد که بودجه در این جلسه تصویب شده است.

این طرح با ۱۰۱ رای موافق، ۴۵ رای مخالف و ۲۴ رای ممتنع تصویب شد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که برای شرکت در نشست جهانی اقتصاد به سوئیس سفر کرده، در پیامی از نمایندگان مجلس به خاطر تصویب این طرح تشکر کرد.

او تصویب این بودجه را از سوی اعضای مجلس، برای تطبیق به موقع برنامه‌های دولت مفید خواند.

همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه/دارایی در زمان معرفی بودجه به مجلس گفته بود که نسبت به سال گذشته در بودجه عادی سه درصد صرفه‌جویی شده و بودجه توسعه‌ای ۱۱ درصد افزایش یافته است.

وزارت مالیه افغانستان گفته است که طرح بودجه به اساس واقعیت‌ها، منابع دست داشته، متوازن و مبنی بر نتایج و اولویت‌های حکومت ترتیب شده است.

این نهاد در اعلامیه‌ای از مجلس نمایندگان خواسته بود که برای جلوگیری از مشکلات در پرداخت حقوق کارمندان به خصوص نیروهای امنیتی و آغاز کار پروژه‌ها، طرح بودجه را زودتر تصویب کنند.

طرح بودجه به تاریخ سوم جدی/دی به مجلس نمایندگان معرفی شده بود.

قسمت اعظم بودجه ملی افغانستان در بخش‌های امنیت، نظم عامه، آموزش و پرورش، تهیه مسکن و اجتماع و حکومتداری به مصرف می‌رسد که به ترتیب ۲۴ درصد، ۱۴ درصد، ۱۲ درصد، حدود ۹ درصد و ۸.۷ درصد بودجه را تشکیل می‌دهند.

بخش بزرگی از بودجه ملی افغانستان از سوی جامعه جهانی تامین می‌شود.

آمریکا، بانک جهانی، بانک توسعه آسیایی و کشورهای بریتانیا، استرالیا و دانمارک بزرگترین کمک کنندگان به بودجه ملی افغانستان هستند.

لینک اصلی: https://www.bbc.com/persian/afghanistan-51204514

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading