بازتاب نیوز

نبود واکسن «سگِ دیوانه» در شفاخانه‌های پروان و خریدوفروش آن

٢ دلو ١٣٩٨ سلام وطندار

باشنده‌گان ولایت پروان می‌گویند، با این که واکسن سگ دیوانه در نهادهای صحی دولتی برای همه قابل دسترس باید باشد، اما اخیراً این واکسن تنها در درمانگاه‌های خصوصی پیدا می‌شود و در بدل پول تطبیق می‌گردد. باشنده‌گان و فعالان مدنی این ولایت می‌گویند که صحبت‌های ضدونقیض مسئولان این ولایت نشان می‌دهد که این واکسن‌ها در برخی موارد خریدوفروش می‌شود.

دانش، دانش‌‌آموز 13 سالۀ مکتب است که به ‌تاریخ شانزدهم ماه جدی هنگامی که سرگرم بازی‌های کودکانه بود، در شهر چاریکارِ پروان پایش را سگِ مشکوکی گزید. دانش پس از دریافت پاسخ رد از سوی مسئولان بخش واکسن به ریاست صحت مراجعه می‌کند، اما پس از معاینات پی‌درپی در نهایت مجبور می‌شود برای تزریق واکسن به درمانگاه خصوصی برود.

محمدشفیع مشفق، مسئول نهادهای جامعۀ مدنی ولایت پروان می‌گوید، ریاست صحت پروان در مداوای بیماران سگ‌گزیده‌گی مسئولیت‌های‌شان را به درستی انجام نمی‌دهد. به گفتۀ او، صحبت‌های ضدونقیض مسئولان محلی بیانگر خریدوفروش این واکسن‌ها است.

سیدحسین سیر، آمر کنترل امراض ساری در ریاست صحت ولایت پروان می‌گوید، در سال 1398، ریاست کنترل امراض ساری وزارت صحت برای ریاست صحت ولایت پروان 360 ویال واکسن سگ دیوانه را فرستاد و علاوه بر آن 400 ویال واکسن دیگر را ریاست صحت پروان از بودجۀ خود از طریق پروسۀ تدارکات ولایتی در سال 1398 خریداری کرد.

هرچند سال مالی 1398 در اخیر ماه قوس همین سال به پایان رسید، اما آقای سیر به تاریخ 17هم ماه جدی که شامل سال مالی 1399 می‌شود، از عدم دریافت 400 ویال واکسن اختصاص‌داده شدۀ سال 1398 سخن می‌زند و می‌گوید، این واکسن قرار است به ‌زودی از سوی پیمان‌کاران در اختیار آنان قرار داده شود.

فضل‌الرب بهروز، مسئول فارمسی ریاست صحت پروان اما می‌گوید، در ماه هفتم سال مالی 1398 در جمع ادویه‌جات این نهاد که از طریق تدارکات ولایت خریداری شده است واکسن سگ دیوانه نیز بوده است.

صفی‌الله وارسته، رئیس صحت پروان می‌گوید، به دلیل کمبود بودجه واکسن کافی به این ولایت نمی‌رسد؛ از این‌رو نمی‌توانند به همه در خواست‌کننده‌گان وکسن، پاسخ مثبت داشته باشند.

عبدالولی، تطبیق‌کنندۀ واکسن در شفاخانۀ یک‌صد بستر ملکی ولایت پروان به سلام‌وطندار می‌گوید، از 2 ماه به این‌سو مسئولیت تزریق واکسین‌ سگ دیوانه را به عهده گرفته و در این مدت 360 ویال واکسن از یک جمع و 23 ویال واکسن از کمک‌های شفاخانۀ ولایت پنجشیر به این نهاد منتقل شده که با استفاده از 383 ویال واکسین سگِ دیوانه توانسته‌اند، 195 مبتلا به این مرض را واکسن کنند. به گفتۀ عبدالولی، از 2 هفته به این‌سو واکسن‌ سگ دیوانه را تمام کرده‌اند و اکنون بیماران را پاسخ رد می‌دهند.

نوار تصویری‌یی که در اختیار سلام‌وطندار قرار گرفته نشان که کارمندان بخش واکسن شفاخانۀ یک‌صد بستر ملکی ولایت پروان، هنگامِ مراجعۀ بیماران، آنان را برای واکسن به نهادهای صحی خصوصی رهنمایی می‌کنند.

سگ گزیده‌گی که بیشتر از طریق سگ‌های دیوانه شیوع می‌یابد، از خطرناک‌ترین نوع بیماری‌هایی‌ست که در صورت عدم توجه به آن، حیات انسان به خطر می‌افتد و هر گاه فرد بیمار پس از 24 ساعت مورد مداوا و واکسن قرار نگیرد، با خطر مرگ روبه‌رو می‌شود.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=52683

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading