بازتاب نیوز

همکاری افغان-آلمان، پیشرفت تعلیم و تربیه را نهادینه می‌سازد

٢ دلو ١٣٩٨ خبرگزاری رشد

پروژه همکاری افغان-آلمان به نام تقویت مکاتب تحت حمایت آلمان در کابل (SGS) آخرین برنامه خود را دیروز در دهلی نو، هندوستان برگزار کرد.

این پروژه که ۳ مکتب را در کابل در جهت ارتقای کیفیت تعلیم حمایت می‌کند در ماه حوت ۱۳۹۸ پس از بیشتر از ۶ سال تعهد دوامدار به پایان می‌رسد.

از سال ۱۳۹۳، این برنامه لیسه عایشه درانی، لیسه مسلکی دخترانه جمهوریت و لیسه پسرانه امانی را حمایت کرده است. این مکاتب نمونه به عنوان بهترین مثال‌های عملی برای سایر مکاتب نقش ایفا می‌کنند و هدف آن بهبود کیفیت تعلیم در سراسر کشور است.

ابراهیم شینواری معین وزارت معارف که در این مراسم سخنرانی می‌کرد گفت:«ما ۷٫۲ میلیون شاگرد و معلم داریم که نقش مهمی در شکل‌دهی به آینده ایشان بازی می‌کنند.»

وی همچنین افزود:«ارتقای ظرفیت معلمان یکی از جنبه‌های بااهمیتی است که در بهبود کیفیت تعلیم، سهمی اساسی دارد. پروژه مکتب‌های تحت حمایت آلمان برای آموزش استادان، فرصتی عالی برای آشنایی با تدریس نوین را برای معلمان فراهم ساخت.»

همچنان ندیمه سحر رییس برنامه آموزش فنی و مسلکی در افغانستان (TVET)، رییس بخش فرهنگی سفارت آلمان در هند، خانم یوهانا بورچارت، مدیران مکاتب مربوطه و اعضای تیم پروژه SGS در محفل حضور داشتند.

رییس پروژه مکتب‌های مورد حمایت آلمان، آقای کریستین بورکل در سخنانی گفت:«این پروژه، بازتاب دهندۀ جنبه‌های متعددی از دوستی و همکاری افغان – آلمان است.

وی همچنان گفت:«ما با هم، روی زیر ساخت سه مکتب کار کردیم مشترکاً امور اداری را موثرتر ساختیم و با کمک هم در جهت بهبود آموزش به طور دوامدار قدم برداشتیم. تمام کارهایی که ما با هم انجام دادیم، برای منفعت ۵۰۰۰ کودک بود.»

از زمان شروع پروژه، SGS چالش‌های مختلفی مانند نوسازی و حفظ و مراقبت ساختمان‌ها، تقویت مدیریت مکاتب و ارتقای کیفیت تدریس را در پیش گرفته است و سهم مهمی در توسعه مکاتب در منطقه داشته است.

ندیمه سحر، رییس آموزش‌های فنی و مسلکی گفت:«ما از پروژه مکتب‌های تحت حمایت آلمان به خاطر تلاش‌ها و همکاری ایشان در راستای تحقق برنامه استراتژیک مان، سپاسگزار هستیم.»

در جریان این پروژه، بیش از ۲۰۰ معلم به طور مستقیم یا غیرمستقیم از آموزش‌های پیشرفته در باره تمرین‌های نوین آموزشی توسط کارشناسان بین‌المللی، مستفید شدند. همچنین تمام معلمان زبان آلمانی در ۳ مکتب نمونه در دو دوره آموزش فشرده تعلیم زبان و روش تدریس زبان خارجی مدرن شرکت کردند و تعهد دیرینه این مکاتب برای تدریس آلمانی به حیث زبان خارجی را تقویت بخشیدند. ۹۵ معلم دیگر دانش خود را در زمینه اداره، هماهنگی و رهبری، مدیریت تجهیزات و کتابخانه، مضامین STEM (ساینس، تکنالوجی، انجنیری و ریاضیات)، انگلیسی به حیث زبان خارجی، کمپیوتر و علوم طبیعی تقویت کردند.

لینک اصلی: https://www.roushd.com/همکاری-افغان-آلمان،-پیشرفت-تعلیم-و-ترب/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری رشد

آخرین خبر ها:

Loading