بازتاب نیوز

مدیریت تمام زندان‌های افغانستان به یک اداره مستقل غیرنظامی سپرده می‌شود

٤ دلو ١٣٩٨ خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، بر اساس فرمان تازه «اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان، مدیریت تمام زندان‌ها و مراکز سلب آزادی در این کشور به یک اداره مستقل سپرده می‌شود.

در فرمان غنی که کپی آن در اختیار بی‌بی‌سی قرار داده شده، آمده که برای "حاکمیت قانون، اصلاح مجرمین و ریشه کن ساختن بنیادی مشکلات زندانیان، انسجام نهادهای پراکنده سلب آزادی، ایجاد ظرفیت نظامی و تغییر چهره زندان‌ها از حالت نظامی به محل اصلاح  و به خاطر اعمال اصلاحات ساختاری، وظیفه، کادری، زیربنایی، تجهیزاتی، برنامه‌های اقتصادی، فرهنگی، تعلیمی، ورزشی و معیشتی محلات سلب آزادی" این تصمیم گرفته شده است.

بر اساس این فرمان، پس از این مدیریت تمام زندان‌ها از بخش نظامی به بخش غیرنظامی انتقال یافته و در یک اداره مستقل پیش برده می‌شود.

از وزارت دارایی این کشور نیز خواسته شده تا بودجه تمامی محلات سلب آزادی را از ادارات فعلی به اداره جدید انتقال دهد.

زندان‌ها  اکنون در افغانستان از سوی وزارت‌های کشور، دفاع، عدلیه و ریاست امنیت ملی مدیریت می‌شود. رئیس جمهوری از این نهادها خواسته تا مسئولیت رهبری این مراکز را به اداره جدید واگذار کرده و تمامی امکانات آن را نیز انتقال دهند.

زندان‌های افغانستان با مشکلات زیادی رو به رو هستند. این مشکلات بارها سبب اعتراضات گسترده زندانیان شده و اعتصاب غذایی آنها را در پی داشته است.

افزایش شمار زندانیان و محدودیت فضا برای نگهداری آنها، مرگ ده‌ها زندانی سالانه به دلیل بحران بهداشت در زندان‌ها، عدم رسیدگی به موقع به پرونده شماری از زندانیان از مهمترین این مشکلات اند.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی ریاست زندان‌ها، اکنون در افغانستان حدود ۳۰ هزار نفر زندانی‌اند.

لینک اصلی: https://af.farsnews.com/politics/news/13981104000394

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading