بازتاب نیوز

68 درصد مردم افغانستان خواهان نظامی «جمهوری اسلامی» هستند

٥ دلو ١٣٩٨ خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، نتایج یک نظرسنجی جدید در افغانستان نشان داد که 68 درصد از مردم این کشور خواهان نظام جمهوری اسلامی هستند.

این نظرسنجی در موسسه صلح و جنگ در افغانستان و با شرکت پنج‌هزار و ۳۸ نفر در ۳۴ ولایت این کشور در گروه‌های سنی بین ۱۸ تا ۴۰ و بالاتر از ۴۰ سال صورت گرفتهاست.

۶۴.۹ درصد پاسخ‌دهندگان این نظرسنجی مردان و ۳۵.۱ درصد دیگر زنان بوده‌اند. همچنین ۶۰.۴ درصد پاسخ‌دهندگان در روستاها و ۳۹.۶ درصد پاسخ‌دهندگان در شهرها زندگی می‌کنند.

براساس این نظرسنجی، ۶۸ درصد پاسخ‌دهندگان «جمهوری اسلامی» و ۱۳ درصد پاسخ‌دهندگان «امارت اسلامی» طالبان را پس از صلح ترجیح داده‌اند. ۱۱ درصد پاسخ‌دهنگان نیز ترکیبی از هردو نظام را نسخه‌ بهتر دانسته‌اند.

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که ۸۳ درصد مردم افغانستان از حضور زنان در مذاکرات صلح حمایت می‌کنند. ۸۰ درصد مردم نیز به این باورند که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد و ۴۶ درصد مردم نیز خواستار خروج نیروهای آمریکایی و ناتو پس از یک توافق صلح در افغانستان هستند.

براساس این نظرسنجی، ۶۵ درصد پاسخ دهندگان گفته‎اند که حکومت افغانستان باید رهبری مذاکرات صلح با طالبان را بر عهده داشته باشند در حالی‌که ۲۱ درصد پاسخ دهندگان گفته‌اند که جناح‌های سیاسی غیرحکومتی باید مذاکرات صلح را رهبری کنند.

۶۱ درصد پاسخ‌دهندگان این نظرسنجی گفته‌اند که گفت‌وگوهای صلح در داخل افغانستان انجام شود و ۲۲ درصد دیگر گفته‌اند که در خارج از افغانستان انجام شود. از میان موافقان انجام گفت‌وگوها در خارج از افغانستان، ۴۴ درصد کشورهای اسلامی را ترجیح داده‌اند.

لینک اصلی: http://af.farsnews.ir/politics/news/13981105000185

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading