بازتاب نیوز

ناتو: امیداوریم هیات گفتگو کننده‌ی افغانستان به زودی تشکیل شود

٢٤ دلو ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

نیکولاس کِی، نماینده‌ی غیر نظامی ناتو بر تشکیل هر‌چه‌ زودتر هیات گفتگوکننده‌ی افغانستان تاکید دارد و ابراز امیدواری می‌کند که این هیات فراگیر باشد تا تمام شهروندان افغانستان بتوانند نماینده‌ی خود را در ترکیب این هیات ببینند.

نماینده‌ی غیرنظامی ناتو بر تشکیل هر چه زودتر یک هیات فراگیر صلح از سوی حکومت افغانستان تاکید می‌کند.

نماینده غیر نظامی ناتو گفت: «ضرورت برای تشکیل یک هیات فراگیر صلح از جانب حکومت افغانستان یک نیاز جدی است. ما تمام شهروندان افغانستان را تشویق می‌کنیم که در این مورد با هم متحد شوند و از روند صلح پشتیبانی کنند. ما نمی‌توانیم ۳۴ میلیون تن را به میز گفتگوهای صلح بکشانیم . ۳۴ میلیون نفر باید نماینده‌گان خود را در میز گفتگوهای صلح احساس کنند.»

از سوی هم، دبیرکل ناتو می‌گوید که تنها با گفتگوی بین افغان‌ها می‌توان به یک توافق پایدار صلح در افغانستان دست یافت؛ اما لازم است که طالبان تعهد واقعی خود را در پیوند به کاهش خشونت در افغانستان نشان دهند.

دبیر کل ناتو می گوید هرچند هنوز در افغانستان چالش‌هایی وجود دارد؛ اما پیش‌رفت‌های چشم‌گیری در بخش‌های گوناگون از جمله افزایش در توانایی نیروهای امنیتی و نیروی هوایی افغانستان به وجود آمده است.

او تاکید می کند که طالبان هرگز در میدان های جنگ برنده نخواهند شد.

با این همه طالبان اعلام کرده اند که آن‌ها از گروه گفتگو کننده‌ی امریکا در قطر، نشانه‌های مثبتی دریافت کرده و این گروه به اعلام آتش بس احتمالی نزدیک شده است.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/41232-2020-02-13-11-31-07

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading