بازتاب نیوز

دیده‌بان حقوق بشر: حکومت افغانستان برای پی‌گیری تجاوز جنسی کوتاه آمده است

٢٤ دلو ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

دیدبان جهانی حقوق بشر می‌گوید، حکومت افغانستان برای پی‌گیری آن قضایای تجاوز جنسی کوتاه آمده است که مردمان زورمند در آن‌ها دخیل هستند.

دیدبان جهانی حقوق بشر در اعلامیۀ تازه‌اش حکومت افغانستان را به کوتاه آمدن در پی‌گیری قضایای تجاوز جنسی بر دانش‌آموزان ذکور در ولایت لوگر و نیز بازیکنان تیم ملی فوتبال بانوان کشور متهم کرده است.

در این گزارش آمده است که شماری از مقام‌های محلی در ولایت لوگر تلاش دارند که از بررسی‌های این رویداد جلوگیری کنند و شماری از نهادهای دیپلوماتیک در این باره نگران هستند.

در این گزارش رویداد دیگری که برجسته شده است پی‌گیری پروندۀ آزارواذیت جنسی شماری از بازیکنان تیم فوتبال بانوان است.

پیتریشیا گاسمن مسئول بخش آسیایی دیدبان جهانی حقوق بشر به رادیو آزادی گفت: "جلوگیری از خشونت‌های جنسی در افغانستان از گذشته‌ها کار دشوار بوده است، اما مشکلات هنگامی وسیع‌تر می‌شوند که افراد مظنون زورمند باشند. این دو رویداد وحشتناک آزمون بزرگ از تعهدات حکومت افغانستان برای پایان دادن معافیت از خشونت‌های جنسی است."

ازسویی هم سازمان حقوق بشر افغانستان نیز دیدگاه همسانی دارد.

مسئولان این سازمان می‌گویند، در داخل حکومت کسانی هستند که خود در چنین جنایات شریک هستند.

لعل گل لعل رئیس سازمان حقوق بشر افغانستانسان در این مورد به رادیو آزادی گفت: "حضور افراد متهم به نقض حقوق بشر و جرایم جنگی در حکومت، تطبیق نشدن قانون اساسی و همچنین در بسیاری موارد نسپردن کار به اهل کار از سوی حکومت سبب شده تا عدالت در کشور تامین نگردد"

این در حالی‌است که در سال ۲۰۱۸ میلادی شماری بازیکنان تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان شکایت کرده بودند که با بدرفتاری‌های جنسی کرام‌الدین کریم رئیس فدراسیون فوتبال مواجه شده اند.

بعد از آن نیز در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ میلادی یک گزارش در روزنامۀ گاردین به نقل از موسٰی محمودی رئیس فعالان جامعۀ مدنی لوگر به نشر رسید که پنجصد دانش آموز پسر در این ولایت از جانب آموزگاران‌شان مورد "بهره‌گیری جنسی" قرار گرفته اند.

پس از نشر این گزارش موسی محمودی و یک همکارش از سوی ریاست عمومی امنیت ملی بازداشت شدند اما پس از انتقادهای زیاد، رئیس جمهور از ریاست عمومی امنیت ملی خواست که آنان را از بند رها کنند.

اما لوی سارنوالی افغانستان این گزارش را رد می‌کند و می‌گوید به این هر دو قضیه رسیده گی شده است و این رویدادها هنوز هم زیر پی‌گرد قرار دارند.

جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی گفت: "لوی سارنوالی افغانستان به عنوان نهادی که وظیفۀ تحقیق و رسیده‌گی به قضایا را در روشنایی به قوانین افغانستان دارد به تمام قضایا که به این نهاد رسیده اند به گونه شفاف، عادلانه و مستقلانه رسیده‌گی کرده است.

آقای رسولی می‌گوید بررسی ها دربارۀ قضیۀ لوگر از سوی هیئتی هنوزهم ادامه دارند.

به گفته آقای رسولی، پروندۀ کرام‌الدین کریم که متهم به بدرفتاری و آزارواذیت جنسی بازیکنان تیم فوتبال بانوان کشور شده بود به محکمه فرستاده شده است.

جمشید رسولی می‌گوید حکم بازداشت آقای کریم از سوی محکمه صادر شده است.

در همین حال نصرت رحیمی سخنگوی وزارت امور داخله می گوید که تلاش‌ها جدی پولیس برای بازداشت آقای کریم ادامه دارند.

با این همه دیدبان جهانی حقوق بشر از حکومت افغانستان می‌خواهد تا بی‌درنگ گام هایی را برای حمایت از قربانیان این رویدادها و محافظت از گواهان این رویدادها بردارد.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30432353.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading