بازتاب نیوز

نیکلاس کی: هیأت گفت‌وگوکنندۀ افغانستان همه‌شمول باشد

٢٤ دلو ١٣٩٨ سلام وطندار

نیکلاس کی، نمایندۀ ملکی ناتو برای افغانستان می‌گوید که هیأت گفت‌وگوکنندۀ حکومت برای اشتراک در گفت‌وگوهای صلح باید همه‌شمول و نیرومند باشد.

آقای کی که در حاشیۀ نشست دو روزۀ وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو با خبرنگاران صحبت می‌کرد، می‌گوید، ترکیب اعضای هیأت حکومت افغانستان باید به گونه‌یی باشد که تمام مردم افغانستان خود را در این هیأت پیدا کنند.

به گفتۀ او، ایجاد کمیته‌های حمایتی و مشورتی برای پشتی‌بانی از گفت‌وگوهای صلح، هیأت اعزامی را همه‌جانبه‌تر می‌کند.

نمایندۀ ملکی ناتو رای‌زنی حکومت افغانستان با چهره‌های سیاسی برای تشکیل هیأت گفت‌وگوکننده را خوب می‌خواند و می‌گوید، امیدوار است هیأت گفت‌وگوکننده در زودترین فرصت تشکیل شود.

نیکلاس کی در بارۀ ادغام نیروهای طالبان در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان می‌گوید که این موضوع به گفت‌وگوهای بین‌الافغانی مرتبط است و آنان خوش‌حال خواهند بود نیروهای امنیتی افغانستان را هم‌چنان حمایت کنند.

نیکلاس کی می‌گوید که کشورهای منطقه آماده‌اند تا میزبان گفت‌وگوهای صلح افغانستان باشند و این نشان می‌دهد که علاقه‌مندی منطقه و جهان برای تأمین صلح در افغانستان وجود دارد.

آقای کی می‌افزاید که آنان از صلح و ثبات در افغانستان حمایت می‌کنند و اجازه نخواهند داد افغانستان باری دیگر به لانۀ تروریستان تبدیل شود. او تأکید می‌کند که توافق‌نامۀ صلح بر مبنای دستاوردهای 19 سال گذشته و احترام به حقوق بشر اجرا شود.

نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو روز گذشته آغاز شد و تا پایان امروز ادامه خواهد داشت.

در این نشست موضوعاتی از جمله تحولات خاورمیانه، مبارزه با تروریسم، روسیه، اوکراین، افغانستان و روابط ناتو و اتحادیۀ اروپا مورد بحث قرار گرفت.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=53178

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading