بازتاب نیوز

برف‌کوچ در ولایت‌های بامیان و دایکندی کشته و زخمی به جا گذاشت

٢٤ دلو ١٣٩٨ دويچه وله

محمد اقبال جوادی، رئیس مبارزه با حوادث طبیعی ولایت بامیان می‌گوید که در طی چهار روز گذشته در این ولایت بیش از ۲۰ برف‌کوچ صورت گرفته است که در پی آن یک خانم در ولسوالی ورس و یک مرد در ولسوالی یکه و لنگ کشته شده اند.

در چهار روز گذشته اکثر مسیرهای بامیان با ولایات همجورا، ولسوالی‌ها و قریه‌های آن مسدود شده است و تنها مسیر بامیان-کابل از طریق دره غوربند و مرکز بامیان الی ولسوالی یکه و لنگ باز است. کار برف‌پاکی جریان دارد.

در عین زمان مسئولان اداره مبارزه با حوادث طبیعی ولایت دایکندی می‌گویند که در چهار روز گذشته بیش از ۳۱ برف‌کوچ در ولسوالی‌های میرامور، شهرستان، اشترلی، سنگ تخت و بندر رخ داده است و در پی آن بیش از ۲۵ نفر کشته و زخمی شده اند.

Schneefall in afghanischen Provinz Bamiyan

بسیاری راه‌های مواصلاتی در بامیان و دایکندی مسدود شده اند

اسدالله سروری، ریئس مبارزه با حوادث طبیعی ولایت دایکندی به دویچه وله گفت که در پی سرازیر شدن برف‌کوچ در ولسوالی های این ولایت و مخصوصآ در ولسوالی میرامور، ۱۱ نفر کشته شده، هشت نفر مفقود و در زیر برف‌کوچ اند و هفت نفر دیگر زخمی شده ند.

سروری گفت که برف‌باری و طوفان شدید در این ولایت جریان دارد، راه مواصلاتی دایکندی با ولایات همجوار مسدود است و همچنان بیش از ۹۰ درصد راه‌های مواصلاتی نیلی، مرکز دایکندی، با قریجات و ولسوالی‌های این ولایت مسدود می باشد.

سروری افزود: "در نتیجه این برف‌کوچ‌ها بیش از ۳۰ خانه مسکونی کاملاَ و ۵۰ خانه دیگر قسماَ تخریب شده و بیش از ۱۰ کیلومتر سرک عمومی، ۵۰ جریب زمین زراعتی و اضافه از پنج هزار اصله درخت مثمر و غیرمثمر تخریب شده است".

Schneefall in afghanischen Provinz Bamiyan

مقام‌ها می‌گویند که برف‌پاکی جریان دارد

دایکندی در مرکز افغانستان زمستان سرد و سخت دارد و همه ساله در نتیجه برف‌باری‌ها راه‌های مواصلاتی آن مسدود می‌شوند. در حدود ۱۵ روز پیش یک خانم حامله به خاطر مسدود بودن سرک، نتوانست به مرکز صحی برسد و جان داد.

از سوی دیگر باشندگان ولایت دایکندی شکایت دارند که در فصل زمستان قیمت مواد خوراکی افزایش یافته است. قیمت یک گونی آرد از ۱۴۰۰ به ۱۸۰۰ افغانی و کرایه موتر از دایکندی تا کابل از ۱۰۰۰ به ۱۵۰۰ افغانی افزایش یافته است.

حسین، یکی از باشنده‌های دایکندی به دویچه وله گفت: "من مریض دارم. تمام راه ها مسدود است و نمی توانم که مریضم را به کابل برسانم و در دایکندی مراکز صحی پیشرفته و خوب وجود ندارد. اگر دولت توجه نکند شاید مریض ما از بین برود".

در طی چهار روز گذشته برف‌باری و طوفان شدید در بامیان و دایکندی جریان داشته و بین ۵۰ الی ۱۰۰ سانتی متر در نقاط مختلف این ولایات برف باریده است. مقامات می‌گویند که کار برف‌پاکی به سرعت جریان دارد و تا فردا جمعه شماری از مسیرهای این ولایت‌ها به روی ترافیک باز می‌گردد.

در ولایت دایکندی سرک های معیاری و استندرد وجود ندارد و باشنده‌های این ولایت در تمام فصول سال با مشکلات فراوانی مواجه اند و سالانه در پی حوادث ترافیکی ده ها نفر کشته و زخمی می‌شوند.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/برفکوچ-در-ولایتهای-بامیان-و-دایکندی-کشته-و-زخمی-به-جا-گذاشت/a-52365412?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading