بازتاب نیوز

حکومت هیچ وقت در تقابل با رسانه قرار نمی‌گیرد/ مقامات حکومت از هفته آینده اطلاعات را با رسانه‌ها شریک می‌سازند

٢٤ دلو ١٣٩٨ صدای افغان - آوا

حکومت هیچ وقت در تقابل با رسانه قرار نمی‌گیرد/ مقامات حکومت از هفته آینده اطلاعات را با رسانه‌ها شریک می‌سازند
خبرگزاری صدای افغان(آوا) – کابل: وحید عمر، مشاور رئیس‌جمهور در امور روابط عامه و استراتژیک امروز پنج‌شنبه(24 دلو) در جلسه هماهنگی معینان، سخنگویان، روسای مطبوعات و نشرات ادارات دولتی پیرامون "ماه حساب‌دهی دولت به ملت" گفت: مقامات حکومتی وظیفه دارند که تمام اطلاعات را با مردم و رسانه‌ها شریک سازند؛ به جز اطلاعاتی که محرم باشد.
 
او با بیان این‌که رئیس‌جمهور از نوع دادن اطلاعات توسط ادارات دولتی ناراضی است، علاوه کرد که رئیس جمهور به تمام ادارات دولتی هدایت داده که اطلاعات را با مردم شریک سازند.
 
این در حالی است که 30 رسانه داخلی در افغانستان در نامه‌ای اعتراضی گفته‌ بودند که حکومت پیرامون آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات در سال‌های اخیر «عقب‌گرد» داشته و نگران بدتر شدن این وضعیت هستند.
 
آن‌ها از جامعه جهانی و نهادهای حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد، خواسته‌ بودند که برای تأمین حق دسترسی به اطلاعات و حمایت از رسانه‌های کشور تلاش کنند تا آزادی بیان و دموکراسی جوان در این عرصه حفظ شود.
 
نمایندگان رسانه‌ها در این نامه‌ اعتراضی اعلام کردند که دولت افغانستان در مورد قانون دسترسی به اطلاعات و حمایت از رسانه‌های آزاد کشور، برخوردی «دوگانه» دارد، که باعث عقب‌گرد رسانه‌ها در این کشور شده و این وضعیت نگران‌کننده است.
 
در آن زمان وحید عمر، مشاور رئیس جمهور در امور روابط عامه و استراتژیک در پاسخ به نامه‌ اعتراضی مسئولین رسانه‌ها گفته بود که آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها «خط قرمز» حکومت افغانستان می‌باشد.
 
او علاوه کرده بود که حکومت افغانستان از محتوای این نامه اعتراضی مسئولین رسانه آزاد این کشور، بی‌اطلاع نیست و تلاش می‌کند به مشکلاتی که از سوی مسئولین این نهادها مطرح شده است، رسیدگی کند.
 
اما مصطفی محمدی، یکی از خبرنگاران به آوا گفت: متاسفانه حکومت وحدت ملی در پنج سال گذشته، جز کتمان اطلاعات از رسانه‌های کشور، کار دیگری نکرده است.
 
او علاوه کرد که وقتی از نهاد‌های دولتی درباره موضوعی، به‌ویژه سیاسی، سوال شود، ابتدا پاسخ نمی‌دهند و اگر هم پاسخ دهند، آن را به میل خود تغییر می‌دهند.
 
در همین حال، کمیسیون دسترسی به اطلاعات نیز گفته است که شماری از سخنگویان حکومت، غیرمسلکی بوده و به ارزش‌های آزادی بیان باور ندارند. این مسئله، ارائه اطلاعات به خبرنگاران را با مشکل جدی روبه‌رو کرده است.

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/report/203446/حکومت-هیچ-وقت-تقابل-رسانه-قرار-نمی-گیرد-مقامات-هفته-آینده-اطلاعات-رسانه-ها-شریک-می-سازند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading