بازتاب نیوز

تردید و نگرانی؛ شادمانی سیاست‌مداران افغانستان از پیشرفت‌های صلح

٢٤ دلو ١٣٩٨ سلام وطندار

شماری از سیاست‌گران کشور از خبر احتمال توافق روی «کاهش خشونت‌ها» میان آمریکا و طالبان، ابراز خرسندی می‌کنند.

آنان امروز در برنامۀ یادبود از نخستین سالیاد مرگ حضرت صبغت‌الله مجددی، از رهبران پیشین جهادی در کابل، سخنرانی کردند.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی و حامد کرزی رئیس جمهور پیشین از پیشرفت در گفت‌وگوهای صلح استقبال می‌کنند، یونس قانونی از حتمال ناسازگاری داخلی هشدار می‌هد. اما اتمر می‌گوید، نسخه‌یی برای تشکیل یک تیم واحد دارد.

توافق احتمال کاهش خشونت‌ها که به عنوان پیش‌زمینۀ آغاز گفت‌وگوها میان دولت افغانستان و طالبان دانسته می‌شود، اکنون روی میز آمریکاست.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی می‌گوید، امیدواری‌هایی‌ به وجود آمده، اما همه امور در حال حل‌شدن نیست.

اما حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین می‌گوید که صدای امیداوری صلح افغانستان بلندشده و شماری از اقدامات هم انجام شده است. او ابراز امیدواری می‌کند که این اقدامات هرچه زودتر به حقیقت مبدل شود.

تنوع مطالبات عامل عمدۀ اختلاف میان سیاست‌گران افغانستان در راه‌ رسیدن به صلح و تشکیل هیأت گفت‌وگوهای صلح است. در صورت توافق احتمالی میان آمریکا و طالبان، احتمال پراکنده‌گی داخلی بسیاری از سیاست‌گران را نگران ساخته است.

هرچند گروهی از فعالان سیاسی، به اشتراک مساعی سیاست‌گران و دولت در امر تشکیل هیأت گفت‌وگوکننده زیر چتر نظام جمهوری اسلامی تأکید می‌کنند، اما از ناسازگاری هراسانند. یونس قانونی معاون پیشین رئیس جمهور افغانستان، در جمع افراد هراسان است. او می‌گوید: «اگر ما سیاسیون را جدا تصور کنیم و دولت را جدا و بعد به میز مذاکره بنشینم من از همین حالا می‌گویم که شکست‌تان در مذاکرات مبارک باشد.»

حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی می‌گوید، برای عبور از ناسازگاری و تشکیل هیأت زیر چتر جمهوری اسلامی افغانستان، نقشه‌یی دارد. به گفتۀ آقای اتمر، شورای مصالحۀ ملی باید تشکیل شود و هیأت گفت‌وگوکننده از این شورا دستور بگیرد.
پیش از این شاخۀ محمداشرف غنی در دولت، طرح تشکیل شورای عالی مصالحه را پیش کشیده بود که وظیفۀ آن مشوره‌دهی به هیأت گفت‌وگوکننده با طالبان عنوان‌شده بود نه مرجعی برای صدور دستور در بارۀ صلح.

آقایاتمر از سیاست‌گران کشور می‌خواهد که اختلافات انتخاباتی را کنار بگذارند و برای تشکیل شورای مصالحۀ ملی دست به کار شوند. از سوی دیگر وحید عمر، مشاور رئیس جمهور در امور روابط عامه و استراتیژیک اظهار امیداوری کرده است که طالبان و آمریکای‌ها هرچه زودتر به نتیجه برسند تا زمینه برای آغاز گفت‌وگوهای صلح فراهم شود.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=53184

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading