بازتاب نیوز

آیا شبکه «5G» پیشبینی آب و هوا را با مشکل مواجه می‌کند؟

٢٤ دلو ١٣٩٨ دويچه وله

با فعال شدن نسل پنجم تلفون های همراه «5G» احتمالاً هواشناسان در پیش‌بینی آب و هوا با مشکلاتی مواجه خواهند شد. در حال حاضر پیشبینی آب و هوا بیشتر از هر زمان دیگری دقیق است. به ویژه ماهواره های نظارتی در اطراف زمین در این قسمت نقش خیلی مهمی را بازی می کنند، زیرا این ماهواره ها اطلاعات مختلفی را که برای پیشبینی هوا خیلی مؤثر اند، از گوشه های مختلف کره زمین جمع آوری و ثبت می کنند، اطلاعاتی که بعداً به کامپیوترهای هواشناسی و پیشگویی هوا ارسال می شوند.

یکی از معلومات بیشماری که این ماهواره ها ثبت می کنند، حجم بخار آب در اتموسفر زمین می باشد. یعنی میزان آبی که بعداً تبخیر شده و به شکل بخار و آب نامرئی تبدیل می شود، پس از سرد شدن تقطیر می شود و سبب تشکیل ابر و وقوع رعد و برق می گردد. حجم و مسیر این بخار توسط آژانس فضایی اروپا و یا اداره عمومی فضانوردی امریکا (ناسا) ارزیابی می گردد.

قابلیت دید و سنجش بخار برای هواشناسان از اهمیت خیلی زیادی برخوردار است؛‌ زیرا اگر آنان «ارزش مجموعی» آن را بدانند، می توانند خیلی دقیق وضعیت جوی را پیشگویی نمایند.

تشعشع خاص مالیکول های آب

ماهواره های هواشناسی ارزش بخار آب اتموسفیر یا جو زمین را با حسگرهای پسیف یا غیرفعال خود اندازه گیری می کنند.

داکتر کلیمنس زیمر، استاد بخش عمومی و تجربی هواشناسی در دانشگاه بن توضیح می دهد: «پس از کوچکترین تغییر در سرعت و چرخش مالیکول های آب در جو زمین تشعشع خلق می شود.» او افزود: «و مرکز مسیری که در اینجا مطرح است، در ۲۲،۲۳۵ گیگاهرتز موقعیت دارد و این قسمتی است که در آن کلاً گاز و ابر هیچ تأثیری ندارند. بنابراین ما در آنجا فقط مقدار بخار آب را سنجش می کنیم.»

BdTD Satellitenbild Hurrikan Dorian an US-Küste (AFP/Rammb/Noaa/Ho)

تصویر ماهواره ای طوفان دوریان در سواحل ایالت متحده

دسترسی به محدوده فریکانس

 مشکل اساسی در این قسمت این است که اتحادیه بین المللی مخابرات «آی تی یو» پس از یک اجلاس بین المللی در سال ۲۰۱۹ در شرم الشیخ اعلام کرد که در نظر دارند تا شبکه جدید موسوم به «۵جی» یا نسل پنجم تلفون های همراه در همین محدوده جو زمین، یعنی در «۲۴،۲۵ تا ۲۷،۵ گیگاهرتز» منتقل گردد.

در صورت انتقال شبکه «۵جی» به این محدوده، اختلالاتی در کار هواشناسان وارد خواهد شد، زیرا فضای مهم اتموسفیر بخار آب برای هواشناسان و محدوده شبکه «۵جی» فقط ۰،۲۵ گیگاهرتز از هم فاصله خواهند داشت.

زیمر می گوید: «تشعشعات دستگاه های «۵جی» تا همین ۲۴ گیگاهرتز خلاصه نمی شود، زیرا هر فرستنده در پهنای باند معین اطلاعات را ارسال می کند.» زیمر هشدار می دهد: «به هیچ وجه نمی توان از اخلال این فرستنده ها در این محدوده جو زمین جلوگیری نمود.»

او افزود که علاوه بر این، تشعشع بخار آب خیلی ضعیف است: «‌تغییرات خیلی پایین انرژی در مالیکول های آب مسأله را دشوارتر می سازد، زیرا کوچکترین آلودگی سیگنال ها را اخلال می کنند.»

به گفته پروفیسور زیمر، «بنابراین نیاز به حد خیلی پایینی برای تشعشع فرستنده ها تا زیر ۲۴ گیگاهرتز می رود.»‌

مقابله برای حفظ طیف فریکانس ها

هواشناسان از همین حالا با مشکلات جدی مواجه اند؛ زیرا بار بار تجربه کرده اند که یک مرجع سومی تلاش دارد تا محدوده های فریکانس را غصب یا اخلال نماید. یکی از این محدوده ها، باند ال (L-Band) در ساحه ۱.۴ گیگاهرتز است. از این محدوده ماهواره ناظر بر زمین از آژانس فضایی اروپا ‌رطوبت زمین و مقدار نمک ابحار را ارزیابی و سنجش می کند.

 • default
  تصویر: طوفان «زبینه» در شمال اروپا ویرانی به جا گذاشت تندباد خطرناک

  این طوفان که در آلمان به نام «زبینه» و دیگر کشورها به نام «کیارا» یاد می‌شود، با رسیدن به بخش‌هایی از شمال اروپا درخت‌ها و پایه‌های برق را واژگون کرد. برق بیش از ۳۰ هزار باب خانه در بریتانیا و حدود ۱۰ هزار خانه دیگر در ایرلند قطع شد.

 • default
  تصویر: طوفان «زبینه» در شمال اروپا ویرانی به جا گذاشت هشدار سیلاب

  باران شدید در بسیاری بخش‌های بریتانیا باعث شد که اداره هواشناسی این کشور مجموعاَ ۱۹۰ هشدار سیلاب را صادر کند. چنانچه در تصویر دیده می‌شود، در مایتمروید در شمال انگلستان سیلاب جاری شد.

 • default
  تصویر: طوفان «زبینه» در شمال اروپا ویرانی به جا گذاشت مختل شدن ترافیک

  این تندباد شدید در سیستم ترافیکی نیز هرج و مرج ایجاد کرد و در سراسر اروپا بسیاری خطوط قطار و پروازها مختل شدند. اداره هواشناسی بریتانیا گفته است که سریع‌ترین تندباد در قریه آبردارون در شمال ولز ثبت شده است که به ۱۵۰ کیلومتر در ساعت می‌رسید.

 • default
  تصویر: طوفان «زبینه» در شمال اروپا ویرانی به جا گذاشت فرانسه و دیگر کشورها نیز متاثر شدند

  شهر ویمیریوکس و دیگر بخش‌های شمال فرانسه نیز از این طوفان شدیداَ متاثر شد و در این مناطق پارک‌ها، قبرستان‌ها و بازارهای باز مسدود شدند. این طوفان همچنان کشورهای بلجیم، هالند، سویس، دنمارک و آلمان را نیز متاثر کرد.

 • default
  تصویر: طوفان «زبینه» در شمال اروپا ویرانی به جا گذاشت طوفان «زبینه» در آلمان

  طوفان «زبینه» صبح یک شنبه به شمال غرب آلمان رسید و ابتدا شهرهای ایمدین و کیل را در نوردید. خدمات کشتی‌رانی در این منطقه متوقف شد و بندرهای دوور در انگلستان و کاله در فرانسه به دلیل خطرات ناشی از این طوفان کاملاَ مسدود شدند.

 • default
  تصویر: طوفان «زبینه» در شمال اروپا ویرانی به جا گذاشت درخت‌ها ریشه‌کن شدند

  اداره هواشناسی آلمان در بسیاری مناطق این کشور دومین درجه بلند هشدار را اعلام کرده است. در برخی مناطق ایالت‌های بادن وورتمبرگ و بایرن حتی بلندترین درجه هشدار اعلام شد. در بسیاری شهرها درخت‌ها بر روی موترها سقوط کردند، مانند این تصویر که وضعیت را در شهر دوسلدورف نشان می‌دهد.

 • default
  تصویر: طوفان «زبینه» در شمال اروپا ویرانی به جا گذاشت مسافران گیر ماندند

  همزمان به نزدیک شدن این تندباد به ایالت بایرن آلمان، میدان‌های هوایی در شهرهای دوسلدورف و فرانکفورت بسیاری پروازها را لغو کردند. در شهرهای هامبورگ، برلین، هانوور، دورتموند، کلن و اشتوتگارت نیز بسیاری پروازها لغو شدند. اختلال‌های مشابه در میدان‌های هوایی لندن، بروکسل و آمستردام نیز ایجاد شد.

 • default
  تصویر: طوفان «زبینه» در شمال اروپا ویرانی به جا گذاشت تندبادی به سرعت ۱۵۶ کیلومتر در ساعت

  به گزارش اداره هوارشناسی آلمان، سرعت تندباد در بلندترین منطقه شمال این کشور شام یک شنبه به ۱۵۶ کیلومتر در ساعت رسید. پیش‌بینی شده بود که در جریان شب دوشنبه سرعت این تندباد به ۱۸۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد.‌

 • default
  تصویر: طوفان «زبینه» در شمال اروپا ویرانی به جا گذاشت مراسم ورزشی و مکاتب مسدود شدند

  ادارات مربوطه به مردم هشدار داده اند که در خانه‌های شان بمانند. بسیاری برنامه‌ها به شمول مسابقات لیگ برتر بریتانیا و بوندسلیگا در آلمان لغو شدند. لوگزامبورگ و شهر کلن آلمان تصمیم گرفتند که کودکان مکتبی در روز دوشنبه در خانه‌های شان بمانند.


پروفیسور زیمر می گوید: «هرقدر زمین مرطوب تر باشد، به همان پیمانه انرژی کمتری منعکس می کند. این مورد را می توانیم سنجش نماییم و از همین ارزیابی در پیشگویی آب و هوا استفاده می شود.» بنابراین به گفته پروفیسور زیمر برای جلوگیری از اختلالات، الگوریتم های بسیار پیچیده پیشگیرانه باید عملی گردند.

زیمر افزود که چنین اختلال ها به ویژه از کشورهای آسیایی بیشتر محسوس اند. این معضل احتمالاً به دلیل فروش دستگاه های به این کشورها است که با همین فریکانس ها کار می کنند و منجر به اخلال می گردند. 

داکتر زیمر گفت که تأثیرات شبکه «۵ جی» احتمالاً متفاوت از فریکانس های کنترول از راه دور خواهند بود: «فکر می کنم در محدوده هایی که فریکانس ها بیشتر مورد استفاده قرار دارند، ‌حسگرها عملاً نابینا می شوند.»

آلکساندر فرویند/نادیه فضل

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/آیا-شبکه-5g-پیشبینی-آب-و-هوا-را-با-مشکل-مواجه-میکند/a-52363864?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading