بازتاب نیوز

روز جهانی رادیو؛ نقش کمرنگ نسبت به گذشته، اما هنوز یک منبع اساسی دریافت خبر در افغانستان

٢٤ دلو ١٣٩٨ صدای افغان - آوا

روز جهانی رادیو؛ نقش کمرنگ نسبت به گذشته، اما هنوز یک منبع اساسی دریافت خبر در افغانستان
خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ غزنی: همزمان با روز جهانی رادیو، تعدادی از فعالین فرهنگی و شهروندان می‌گویند که تا هنوز رادیو به حیث یک وسیله اطلاع‌رسانی کاربرد دارد.
 
بشیر محمدی، یک فعال فرهنگی و رئیس اسبق اطلاعات و فرهنگ غزنی در این زمینه به خبرنگار آوا گفت: "هرچند که در دنیای امروز شبکه‌های اجتماعی و تلویزیونی بیشتر در اطلاع‌رسانی نقش دارند؛ اما رادیو نیز هنوز به عنوان یک وسیله اطلاع‌رسانی کاربرد دارد و بیشتر هم در مناطق دورافتاده و اطراف که اینترنت و بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی قابل دسترس نیست، برای دریافت اطلاعات مردم و به خصوص کهن‌سالان مورد استفاده قرار می‌گیرد".
 
محمدی افزود: "در شهرها مردم به خصوص نسل جوان فعلا بیشتر از شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک، تلگرام، تویتر، اینستاگرام، ایمو و غیره برای دریافت اطلاعات استفاده می کنند".
 
محمد انور، یک مرد کهن سال که از گذشته تا حال از رادیو برای دریافت اطلاعات و خبرها استفاده می‌کند، در مورد نقش رادیو به خبرنگار آوا گفت: "من تقریبا 65 سال سن دارم و حدود 20 الی 30 سال است که همه روزه به رادیو گوش می‌دهم که در افغانستان و دنیا چه خبر است و اوضاع به کدام طرف روان است".
 
این کهن سال افزود که در مناطق اطراف بیشتر مردم از رادیو برای دریافت خبرها استفاده می‌کنند.
 
تعدادی از جوانان هم هستند که از رادیو بیشتر برای شنیدن موسیقی و برنامه‌های فرهنگی و تفریحی استفاده می‌کنند.
 
ذبیح‌الله، یک شهروند به خبرنگار آوا گفت که بیشتر به خاطر گوش دادن موسیقی و شنیدن برخی برنامه‌های فرهنگی و تفریحی از رادیو استفاده می‌کند.
 
در همین حال نی؛ اداره حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید که طبق یافته این نهاد، همین اکنون حدود 194 رادیو در  افغانستان نشرات دارد که 193 رادیوی آن خصوصی، و 1 رادیو دولتی است.
 
یونسکو در سال 2011؛ روز سیزدهم فبروری را به عنوان روز جهانی رادیو نام‌گذاری کرده و پس از آن، همه ساله از این روز در بسیاری از کشورها از جمله در افغانستان تجلیل به عمل می‌آید.
 
گفتنی است که رادیو در سال 1902م توسط مارکونی ایتالیایی اختراع شده است.
 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/report/203471/روز-جهانی-رادیو-نقش-کمرنگ-نسبت-گذشته-اما-هنوز-یک-منبع-اساسی-دریافت-خبر-افغانستان

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading