بازتاب نیوز

امریکا و طالبان به کاهش خشونت یک هفته‌ای به تفاهم رسیدند

٢٥ دلو ١٣٩٨ دويچه وله

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا روز پنج‌شنبه در جلسه وزیران دفاع ناتو در بروکسل طرح کاهش خشونت را اعلام کرد.

اندکی بعد از آن رئیس جمهور دونالد ترامپ در یک مصاحبه رادیویی گفت که ایالات متحده امریکا و طالبان به توافقنامه صلح نزدیک می‌شوند، اما مشخص نکرد که منظورش تفاهم دوجانب به توقف محدود خصومت‌هاست یا این که توافقنامه ‌بزرگ‌تری در راه است.

ترامپ گفت: «فکر می‌کنم ما خیلی نزدیک هستیم. فکر می‌کنم شانس خوبی برای رسیدن به یک توافق وجود دارد و ما خواهیم دید.»

وزیر دفاع ایالات متحده امریکا نگفت که متارکه قسمی جنگ مورد توافق چه زمانی شروع می‌شود، اما منابع طالبان به خبرگزاری فرانسه گفته اند که این گروه «کاهش خشونت» را امروز جمعه شروع می‌کنند.

مارک اسپر گفت: «ما همواره گفته ایم که یک توافق سیاسی اگر تنها راه حل در افغانستان نباشد، بهترین راه حل است. در این زمینه پیشرفت صورت گرفته است و امیدوارم به زودی راجع به این مساله گزارش‌های جدیدی داشته باشیم.»

اسپر گفت: «این دیدگاه ماست که فعلاَ هفت روز [کاهش خشونت] کافی است، اما در همه مسایل رویکرد ما در این پروسه مشروط به وضعیت است. یک بار دیگر می‌گویم، مشروط به وضعیت.»

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در داخل هواپیمایش در مسیر آلمان برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونشن به خبرنگاران گفت که مذاکرات با طالبان «در روزهای اخیر پیشرفت‌های واقعی» داشته است. او قرار است در حاشیه این کنفرانس با رئیس جمهور افغانستان نیز ملاقات کند.

پومپئو ابراز امیدواری کرد که به کاهش چشمگیر خشونت نه تنها در روی کاغذ، بلکه در عمل دست یافته شود و شورشیان قابلیت کاهش جدی خشونت را به نمایش بگذارند.

پومپئو افزود: «اگر ما به این دست یابیم و این حالت را برای مدتی حفظ کنیم، ما قادر خواهیم بود که مذاکرات جدی و واقعی را شروع کنیم که در آن همه افغان‌ها دور یک میز نشسته و به آشتی واقعی دست یابند.»

      af/na (AFP)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/امریکا-و-طالبان-به-کاهش-خشونت-یک-هفتهای-به-تفاهم-رسیدند/a-52375088?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading