بازتاب نیوز

وزیر دفاع آمریکا: روی کاهش 7 روزۀ خشونت‌ها ‌با طالبان گفت‌وگو کرده‌ایم

٢٥ دلو ١٣٩٨ سلام وطندار

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحدۀ آمریکا گفته است که نماینده‌گان این کشور و نماینده‌گان طالبان در بارۀ کاهش خشونت‌های هفت روزه گفت‌وگو کرده‌اند.

آقای اسپر روز گذشته (پنج‌شنبه، 24 دلو/بهمن) پس از پایان نشست دو روزۀ وزیران دفاع ناتو در بروکسل، در نشستی خبری گفت که در این باره با وزیران دفاع ناتو نیز رأی‌زنی و گفت‌وگو خواهد کرد. او گفته که در این باره نشست‌های دوجانبه نیز داشته‌اند.

مارک اسپر افزود: «رسیدن به یک توافق سیاسی بهترین راه‌حل برای افغانستان است و پیشرفت‌هایی در این زمینه هم حاصل‌شده که به زودی اعلام خواهیم کرد.»

نشست دو روزۀ وزیران دفاع ناتو روز گذشته به پایان رسید. 

وزارت دفاع ملی با نشر خبرنامه‌یی نوشته است که اسدالله خالد، سرپرست این وزارت و مارک اسپر، در حاشیۀ نشست وزیران دفاع ناتو دیدار کرده‌اند.

در خبرنامه آمده که وزیران دفاع ناتو تعهد سپرده‌اند که به کمک‌های مالی و نظامی‌شان به نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان ادامه خواهند داد.

در این حال مایک پومپئو، وزیر خارجۀ آمریکا نیز روز گذشته گفته است که در روزهای اخیر در گفت‌وگوهای صلح با طالبان پیشرفت بسیار مهمی به دست آمده است. اما آقای پمپئو این گفت‌وگوها را پیچیده خوانده افزود که دو طرف هنوز به توافق نرسیده‌اند.

وزیر خارجۀ آمریکا گفته که رئیس جمهور آمریکا با گفت‌وگوهای بیشتر میان دو طرف موافقت کرده است.

آقای پمپئو گفته که «امیدواریم بتوانیم به نقطه‌یی برسیم که خشونت‌ها به گونۀ قابل توجهی کاهش یابد، نه تنها روی کاغذ.»

وزیر خارجۀ آمریکا همچنان افزود که اگر خشونت‌ها به گونۀ قابل توجهی کاهش یابد و حفظ شود آنگاه امکان دارد بحث‌های جدی آغاز شوند.

در این زمینه:

احتمال امضای توافق‌نامۀ کاهش خشونت‌ها تا 7 روز دیگر میان آمریکا و طالبان

دبیرکل ناتو: طالبان باید اراده و تعهد خود را در کاهش خشونت‌ها نشان دهند

نیکلاس کی: هیأت گفت‌وگوکنندۀ افغانستان همه‌شمول باشد

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=53193

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading