بازتاب نیوز

ماکرون از دختری که به اسلام توهین کرده است، حمایت کرد

٢٥ دلو ١٣٩٨ دويچه وله

یک دختر ۱۶ ساله و شاگرد مکتب به نام میلا در فرانسه با انتقاد از دین اسلام، بحث داغی را در این کشور دامن زد. او که یک جوان همنجس‌گرا است، قبلاً در ماه جنوری در شبکه اینستاگرام در مورد "همجنس‌گرایی" اظهار نظر کرده و با کاربران دیگر تبادل نظر کرده بود. یک مرد مسلمانان به میلا دشنام داده و او را "همجنس‌گرای کثیف" خوانده بود. موضوع بسیار زود در این شبکه اجتماعی حاد گردید تا آنکه میلا در واکنش به سخنان آن مرد مسلمان، از نفرت خود در برابر همه ادیان سخن گفت. به قول رسانه های فرانسوی، میلا اسلام را "یک دین نفرت و کثیف" خوانده است. در پی آن میلا در اینترنت به تجاوز جنسی و حتی مرگ تهدید گردید.

تهدیدها علیه میلا سبب شد که او از رفتن به مکتب خودداری کند و مدتی تحت محافظت پولیس قرار بگیرد. میلا در آغاز هفته جاری از سخنان خود دفاع کرد. او به یک شبکه تلویزیونی فرانسه گفت که از لحن بیان خود پشیمان است اما از اظهارات خود نه. میلا به نظر حامیانش از حق اهانت به مقدسات و آزادی بیان نمایندگی می کند. یک نماینده شورای اسلامی فرانسه برعکس گفته است که این دختر جوان محرک این حملات لفظی بوده است. حتی سارنوالی فرانسه مدت کوتاهی این موضوع را تحت تحقیق قرار داد. بالاخره کریستوف کستانیر وزیر داخله فرانسه در واکنش به این مسأله از حق انتقاد از ادیان دفاع کرد. کستانیر روز سه شنبه در مجمع ملی در پاریس اظهار داشت که میلا و خانواده اش تحت حفاظت پولیس قرار دارند اما این مواظبت دایمی نیست زیرا هیچ نشانه ای برای ضرورت بر دوام آن وجود ندارد.

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه نیز حمایت خود از میلا را اعلام کرد. ماکرون به روزنامه فرانسوی "له دوفینه لیبیره" گفته است: «قانون در این رابطه صراحت دارد، و آن اینکه ما حق داریم کفرگویی کنیم. این قانون همچنان آزادی انتقاد از ادیان و کاریکاتور کشیدن را شامل می شود.»

در فرانسه واقعاً، پس از انقلاب ۱۷۸۹، اهانت به مقدسات یک جرم پنداشته نمی شود. در عین زمان فراخواندن به نفرت در برابر یک فرد و یا یک گروه جرم است. اما در آلمان همچو مسایل زمانی جرم خوانده شده و مجرم مورد مجازات قانونی قرار می‌گیرد که از اثر آن صلح اجتماعی برهم بخورد.

(AFP, dpa) si, af

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/ماکرون-از-دختری-که-به-اسلام-توهین-کرده-است-حمایت-کرد/a-52377997?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading