بازتاب نیوز

انتقاد از «ناکامی‌های سیاسی» در شروع کنفرانس امنیتی مونشن

٢٥ دلو ١٣٩٨ دويچه وله

سران و زرای خارجه برخی کشورهای جهان به شمول امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، مایک پومپئو وزیرخارجه ایالات متحده امریکا، وانگ یی وزیر خارجه چین و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران قرار است در این نشست سه روزه اشتراک کنند.

"ناکامی های نابخشودنی"

ولفگنگ اشینگر، رئیس کنفرانس امنیتی مونشن "ناراحتی عمیق" خود را از "ناکامی های نابخشودنی" جامعه جهانی در حل منازعه سوریه ابراز کرد و افزود که از ناکامی در برنامه صلح لیبیا که اخیراً در برلین مورد توافق قرار گرفته بود، متاسف است. او افزود: "ما بحران های بیشتر، بحران های جدی بیشتر و حوادث وحشتناک بیشتر از آن داریم که در حال حاصر تصور می شود."

تنش در میان اعضای ناتو

اعضای ناتو احتمالاً در جریان این نشست با یک دیگر درگیر مشاجرات خواهند شد، در صورتی که ماکرون بر استقلال بیشتر اروپا از ایالات متحده امریکا تاکید کند.

خبرگزاری آلمان گزارش داده است که قبلاً آنه گریت کرامپ کارنباور وزیر دفاع آلمان بر ضرورت ادامه مبارزه علیه گروه تروریستی "دولت اسلامی" تاکید کرده است.

Wolfgang Ischinger Sicherheitskonferenz (picture-alliance/dpa/R. Ke)

اشینگر، رئیس کنفرانس امنیتی مونشن از "ناکامی های نابخشودنی" جامعه جهانی سخن گفت

مقام‌های روسیه و ترکیه باهم دیدار می کنند

براساس گزارش خبرگزاری "انترفاکس"، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه قرار است با همتای ترکی اش مولود چاووش اوغلو در حاشیه این کنفرانس دیدار کند. پیش از آن وزیر خارجه روسیه از انقره انتقاد کرده و گفته بود که علیه  شورشیانی که آتش بس را مراعات نکرده اند، برخورد خواهد کرد.

مذاکرات امریکا با طالبان

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در مسیر راهش به سوی این کنفرانس، گفته است که ایالات متحده امریکا در مذاکرات با طالبان به پیشرفت هایی دست یافته است. ایالات متحده امریکا گفته است که آنها در این مذاکرات به یک کاهش هفت روزه خشونت در افغانستان دست یافته اند. در عین زمان دونالد ترامپ رئیس جمهور گفته است دستیابی به یک توافق صلح "خیلی نزدیک" است.

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز در این کنفرانس حضور دارد و انتظار می‌رود که موضوع اصلی دیدارش با مقام‌های دیگر کشورها به شمول وزیر خارجه امریکا، روند صلح با طالبان باشد.

در کل در کنفرانس امنیتی مونشن انتظار می رود که حدود ۳۰ تن از رهبران سیاسی از کشورهای مختلف جهان اشتراک کنند. علاوه بر وزیر خارجه ایالات متحده امریکا، روسیه، چین، عربستان سعودی و اسرائیل، دست کم ۶۰ وزیر خارجه و دفاع کشورهای دیگر در این نشست حضور خواهند یافت.

dw/af/hm

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/انتقاد-از-ناکامیهای-سیاسی-در-شروع-کنفرانس-امنیتی-مونشن/a-52381344?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading