بازتاب نیوز

درس خواندن و مکتب رفتن دختران در خوست جبری شد

٢٦ دلو ١٣٩٨ روزنامه اقتصادی وادصم

بزرگان قومی در ولسوالی گورباز ولایت خوست در یک اقدام نیک تصمیم گرفتند تا تعلیم و مکتب رفتن دختران در این ولایت جبری شود و در صورتیکه هر کس به خلاف این تصمیم عمل کند باید ۲ صد هزار افغانی جریمه بپردازد.

گل احمد ۵۰ ساله باشنده ولسوالی گورباز این ولایت، می‌گوید که هر فامیل که دختران خود را به مکتب شامل نکنند مجبور به پرداخت این مبلغ خواهند شد.به گفته وی از این اقدام بزرگان قومی ولسوالی گورباز مردم نیز حمایت گسترده نمودند.

گل احمد که خود در یکی از پوهنتون های خوست در رشته حقوق و علوم سیاسی محصل است، همه روزه دو دختر خود را که صنف ۷ و ۸ مکتب هستند به مکتب خوست همراهی می‌کند. 

وی می‌گوید که چون در ولسوالی ما مکتب نیست، ما مجبور هستم دختران خود را به یک فاصله دور تا مکتب خوست همراهی کنیم. حکومت باید به خواست مردم این ولسوالی که ساخت یک مکتب و استخدام اساتید زن برای تدریس دختران است توجه کند.

نصیر احمد روشن، رئیس معارف ولایت خوست می‌گوید که مردم این ولایت به معارف علاقه و  توجه دارند و حتا می خواهند یک تا دو هکتار زمین خود را برای ساخت مکتب در اختیار ما قرار دهند.

این اقدام مورد حمایت گسترده مردم این ولایت قرار گرفت و حتا مردم و بزرگان قومی ولسوالی های مرکزی و شمالی این ولایت تصمیم گرفتند تا، فرا گرفتن علم و دانش برای دختران در این ولسوالی ها جبری شود و هر فامیل که خلاف این تصمیم عمل می نمایند و مانع رفتن دختران شان به مکتب می‌شوند صد هزار افغانی جریمه خواهند شد.

لینک اصلی: https://dari.wadsam.com/dars-khwandan-wa-maktab-raftan-dukhtaraan-dar-khost-jabri-shud-7272/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اقتصادی وادصم

آخرین خبر ها:

Loading