بازتاب نیوز

مقامات امریکایی: توافق با طالبان نهایی می شود/ هیچ یک از بندهای توافقنامه بدون شرط نیست

٢٦ دلو ١٣٩٨ خبرنامه

مقامات امریکایی در حاشیه نشست مونیخ در دیدار با رییس جمهور غنی گفته اند که هیچ یک از بندهای توافقنامه صلح با طالبان بدون شرط نیست و ممکن است این گروه دست به تبلیغات اغواکننده بزند، اما واقعیت این است که آن ها حاضر شده دست از جنگ و خشونت برداشته و جامعه کثرت گرا را بپذیرد.

ارگ ریاست جمهوری امروز شنبه(۲۶دلو) با نشر جزییات دیدار رییس جمهور غنی با مایک پمپئو وزیر خارجه ومارک اسپر وزیر دفاع امریکا، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح و جنرال اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع ناتو گفته است طرفین در این نشست روی مکانیزم هایی که اشراف و نظارت دولت افغانستان، علاوه بر مالکیت روند صلح را تضمین می کند، گفتگو کرده اند.

بر اساس این خبرنامه ارگ ریاست جمهوری، مقامات امریکایی گفته اند که هیچ یک از بندهای توافقنامه با طالبان بدون شرط نیست و ممکن است این گروه دست به تبلیغات اغواکننده بزند، اما واقعیت و اصل موضوع این است که آن ها حاضر شده اند دست از جنگ و خشونت برداشته و جامعه کثرت گرا را بپذیرند.

مایک پمپئو در این دیدار تاکید کرده است: “بگذارید طالبان هرچه که می گویند، بگویند. از هر جایی که می گویند، بگویند، اما واقعیت این است که باید آنان با تروریزم و القاعده وداع بگویند و دست از جنگ بردارند. ما حامی قوای امنیتی و دفاعی افغانستان بوده ایم، هستیم و خواهیم بود.”

این مقام های ارشد امریکایی خاطرنشان کرده اند که توافق با طالبان که احتمالا در هفته های آینده نهایی گردد، محتویات مشروط دارد.

به گفته ارگ، دولت افغانستان به عنوان بانی برنامه صلح، ضمن سپاس گزاری از دولت امریکا به خاطر روند صلح، به مردم افغانستان اطمینان داده که این روند تمام نهادهای نظامی و غیرنظامی را تقویت خواهد کرد و افغانستان به گذشته برنمی گردد، بلکه به وضاحت از ظرفیت های دولتی، بخش خصوصی و حقوق شهروندان حراست صورت خواهد گرفت.

ریاست جمهوری تاکید کرده که قرار است رئیس جمهور غنی در هفتۀ آینده سلسله مشوره های خود با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، اقشار مختلف جامعه، جامعه مدنی و حلقات سیاسی را آغاز و آنان را از جریانات آگاه ساخته و با ایشان در خصوص فرصت ها و خطرات احتمالی، گفتگو کند.

لینک اصلی: http://khabarnama.net/blog/2020/02/15/مقامات-امریکایی-توافق-با-طالبان-نهایی/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرنامه

آخرین خبر ها:

Loading