بازتاب نیوز

دبیرکل ناتو و شرط کاهش نیرو در افغانستان

٢٦ دلو ١٣٩٨ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان ناتو در دیدار با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفت که در صورت کاهش خشونت طالبان، نیروهای ناتو نیز آماده کاهش نیرو از این کشور هستند.

وی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ درباره موضوع صلح افغانستان نیز با اشرف غنی گفت‌وگو کرد.

به گزارش اطلاعات روز، سازمان ناتو حدود 16 هزار نظامی در افغانستان دارد.

وی در توییتر نوشت که «شرکای ناتو متعهد هستند تا شرایط را برای تامین صلح پایدار در افغاانستان فراهم کنند. طالبان باید اراده و توانایی خود را برای کاهش خشونت و مذاکره با حسن نیت نشان دهند».

پیش از این نیز برخی رسانه‌ها به نقل از اعضای ناتو گفته بودند که حضور نیروهای این سازمان به چگونگی حضور نظامی آمریکا در افغانستان بستگی دارد.

9 ماه عدم پاسخگویی فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستانسازمان ناتو: آینده ماموریت ناتو در افغانستان به نتیجه گفت‌وگوهای صلح بستگی داردوال استریت ژورنال: حضور ناتو در افغانستان به ادامه حضور آمریکا بستگی داردناتو در افغانستان: برنامه‌ای برای کاهش یا خروج نیروهای آمریکایی روی میز نیستاستقرار نظامیان عربی؛ طرح پاکستان برای جایگزینی نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان

استولتنبرگ پیش از دیدار با اشرف غنی نیز گفته بود که با ادامه کمک‌ها به افغانستان، پیام روشن ما به طالبان این است که از مسیر جنگ در این کشور برنده نخواهد شد.

دبیرکل ناتو در تمام نشست‌های اخیر این سازمان بدون حرف جدیدی گفته است که طالبان از مسیر جنگ برنده نخواهد شد و ما به کمک‌ها در افغانستان ادامه می‌دهیم.

از سوی دیگر، طالبان بارها اعلام کرده است که جنگ افغانستان با حمله نظامیان آمریکایی آغاز شد و دلیل این جنگ نیز حضور نیروهای این کشور است بنابراین این جنگ زمانی پایان می‌یابد که نظامیان خارجی افغانستان را ترک کنند.

این گروه همواره خاطرنشان کرده است که افغان‌ها برای جنگ به آمریکا و اروپا نرفته‌اند و این غربی‌ها هستند که افغانستان را اشغال کرده‌اند و به جنگ ادامه می‌دهند.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/11/26/2203177/دبیرکل-ناتو-و-شرط-کاهش-نیرو-در-افغانستان

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading