بازتاب نیوز

“۲۶ دلو” خروج قشون سرخ شوروی از افغانستان

٢٦ دلو ١٣٩٨ خبرگزاری خامه پرس

روز ۲۶ دلو  مصادف است با روز خروج قشون سرخ شوروی سابق از افغانستان. سربازان اتحاد جماهیر شوروی پس از ده سال جنگ در سال ۱۳۶۷ از افغانستان بیرون شدند. این جنگ میلیون ها کشته، زخمی و آواره بر جا گذاشت.

در چنین روزی سربازان شوروی سابق که در ششم جدی سال ‪۱۳۵۸‬هجری شمسی خاک کشور را مورد تجاوز قرار داده بودند، سرانجام در اثر جهاد و مقاومت مردم مسلمان افغانستان در ‪ ۲۶‬دلو سال ‪۱۳۶۷‬خورشیدی از کشور اخراج شدند.

تجاوز قشون سرخ به کشور هر چند برای مردم حادثه‌ای دردناک و ناخوشایند بود و بیش از یک میلیون افغان کشته، هزاران تن معیوب و میلیونها تن مجبور به مهاجرت شدند.

قیام مردم افغانستان که با آغاز کودتایی در ۷ ثور سال۱۳۵۷ آغاز شده بود، با تجاوز نیروهای شوروی به خاک افغانستان شدت پیدا کرد و از آنجایی که اشغال افغانستان توسط شوروی برای مردم مسلمان افغانستان بسیار ناگوار بود، نهضت مقاومت در سراسر این کشور بر علیه نیروهای شوروی آغاز شد و خیلی زود نیروهای ارتش سرخ در افغانستان زمین‌گیر شدند.

قشون ۱۲۰ هزار نفری شوروی سابق، مجهز به پیشرفته‌ترین جنگنده‌های نظامی و سلاح‌های مدرن بود؛ اما با مبارزۀ سرسختانه و شجاعانۀ ملت ما مواجه شدند. این ایستادگی و مقاومت در تاریخ مبارزات آزادی‌خواهانۀ ملت‌ها کم‌نظیر بود.

در نهایت، نیروهای شوروی سابق پس از ده سال جنگ و ویرانی در برابر جهاد و مقاومت مردم افغانستان شکست را پذیرفته و با ندامت، تلفات و خسارات هنگفت، افغانستان را ترک کردند.

جهاد و مقاومت مردم افغانستان مناسبات حاکم بین‌المللی را برهم زد و راه را برای آزادسازی سایر ملت‌های محروم باز کرد.

متأسفانه، در دورۀ اشغال ده ساله، افغانستان به ویرانه مبدل شد. بیش از یک میلیون تن شهید، ده‌ها هزار تن معلول و میلیون‌ها تن دیگر مجبور به مهاجرت به کشورهای خارجی گردیدند.

قشون سرخ اتحاد جماهیر شوروی سابق اگرچه با ناکامی و شکست افغانستان را ترک کرد؛ اما پشت سر خود، ویرانی‌های عظیم و مصیبت‌های فراوانی به جا گذاشت.

پیامدهای حضور نیروهای اشغال‌گر شوروی سابق هنوزهم در افغانستان پیدا است. فرهنگ سنت کودتا و حضور تروریزم در زمان اشغال اساس‌گذاری شد و سبب ادامۀ جنگ و خشونت در کشورمان گردید.

امیدواریم که تلاش‌های جاری در راستای تامین صلح زمینه را برای پایان جنگ چهل ساله و قطع خشونت‌ها فراهم سازد تا ملت ما به آرامش و توسعه دست یابد. ما از هر اقدام عملی برای تحقق صلح استقبال می‌نماییم و صلح را از هر اولویتی ضرورتر می‌دانیم.

در پایان، بار دیگر ضمن محکوم کردن تجاوز شوروی سابق، بیست وششم دلو، روز پر افتخار پیروزی ملت مجاهد افغانستان بر قشون سرخ را به همۀ شما ملت قهرمان و سربلند تبریک می‌گوییم.

لینک اصلی: https://www.khaama.com/persian/archives/69590

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری خامه پرس

آخرین خبر ها:

Loading