بازتاب نیوز

باشندگان هرات: روسیه به قربانیان جنگ غرامت بپردازد

٢٦ دلو ١٣٩٨ روزنامه اطلاعات روز

اطلاعات روز: شماری از باشندگان هرات در یک تجمع اعتراضی، از روسیه خواستند که به دلیل اعزام نیروی جنگی به افغانستان، به خانواده‌های قربانیان غرامت بپردازد.

این معترضان امروز (شنبه، ۲۶ دلو) به مناسب سی‌‌و‌یک‌مین سال‌روز خروج نیروهای ارتش سرخ شوروی در مزار «شهدای گمنام» هرات در منطقه‌ی گازرگاه تجمع کردند.

آرش بشیریار، یک تن از فعالان مدنی در هرات به روزنامه اطلاعات روز گفت: «روسیه باید به خانواده‌های قربانیان جنگ غرامت بپردازد. روسیه شمار زیادی از مردم ما را کشته‌ و زخمی کرده. ما می‌خواهیم که غرامت بدهد.»

معترضان روسیه را به حمایت تسلیحاتی از گروه طالبان نیز متهم کرده و از این کشور خواستند که دست از این کارش بردارد.

مبین ژوندوی وال، گفت: «روسیه دست از مداخله در امور افغانستان بردارد. طالبان را حمایت نکند، تا بیشتر از این ما شاهد قتل و کشتار مردم خود نباشیم.»

در همین حال، عبدالقیوم رحیمی، والی هرات نیز در مزار «شهدای گمنام» اکلیل گل گذاشت. او در صحبت با روزنامه اطلاعات روز، از روسیه خواست که برای تأمین صلح در افغانستان اقدام کند و در این راستا در محور دولت افغانستان تلاش کند.

آقای رحیمی به حامیان هراس‌افگنان نیز هشدار داد که حمایت از هراس‌افگنی تبعات منفی در پی دارد.

او گفت: «من فکر می‌کنم که به نفع روسیه ست که با حکومت افغانستان همکاری کند و با مردم افغانستان همکاری کند. هر کس که تروریست را حمایت می‌کند، بالآخره خودش هم شکار همین مصیبت می‌شود، چرا که این حد و مرز نمی‌شناسد و بالآخره این آتش دامن‌گیر خودشان هم می‌شود.»

سی‌ویک سال پیش در چنین روزی آخرین کاروان نیروهای اتحاد جماهیر شوروی پس از ده سال حضور در افغانستان، خاک این کشور را ترک کردند. از آن پس، همه‌ساله از بیست‌وششم دلو به‌عنوان روز خروج نیروهای شوروی از افغانستان گرامی‌داشت می‌شود.

در سال‌های اخیر نیز روسیه بارها به حمایت از گروه طالبان متهم شده است. هرچند مسکو پیش از این ارتباط با گروه طالبان را پذیرفته، اما گفته است که ارتباط با این گروه به‌منظور جلوگیری از نفوذ دیگر گروه‌های تروریستی به داخل خاک روسیه بوده است.

لینک اصلی: https://www.etilaatroz.com/92941/herat-residents-russia-compensates-victims-of-war/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اطلاعات روز

آخرین خبر ها:

Loading