بازتاب نیوز

بررسی توافق با طالبان در دیدار رییس جمهور غنی با وزرای خارجه و دفاع امریکا

٢٦ دلو ١٣٩٨ خبرگزاری آریانا نیوز


محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان شام روز گذشته در حاشیۀ نشست امنیتی مونیخ در جرمنی، با مایک پومپیو وزیر امور خارجه و مارک اسپر وزیر دفاع ملی ایالات متحدۀ امریکا در حالیکه داکتر زلمی خلیل زاد نمایندۀ خاص وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان و جنرال اسکات میلر قوماندان عمومی نیروهای حمایت قاطع، حضور داشتند، دیدار کرد.

در این دیدار که از جانب افغانستان امرالله صالح، اسدالله خالد و هارون چخانسوری نیز حضور داشتند، وزرای امور خارجه و دفاع ملی امریکا تصریح کردند که توافق با طالبان که احتمالاً در هفته های آینده نهایی گردد، محتویات مشروط دارد.

بررسی توافق با طالبان در دیدار رییس جمهور غنی با وزرای خارجه و دفاع امریکا

آنان گفتند که هیچ یک از بندهای توافقنامه بدون شرط نیست و طالبان ممکن است دست به تبلیغات اغواکننده بزنند، اما واقعیت و اصل موضوع این است که آن ها حاضر شده اند دست از جنگ و خشونت برداشته و اذعان به جامعه کثرت گرا نمایند.

طرفین روی میکانیزم های که ِاشراف و نظارت دولت جمهوری اسلامی افغانستان را علاوه بر مالکیت روند صلح تضمین می کنند، نیز به تفصیل تبادل نظر نمودند.

مایک پومپیو گفت: بگذارید طالبان هرچه که می گویند، بگویند. از هر جایی که می گویند بگویند، اما واقعیت این است که باید آنان با تروریزم و القاعده وداع بگویند و دست از جنگ بردارند. ما حامی قوای امنیتی و دفاعی افغانستان بوده ایم، استیم و خواهیم بود.

قرار است رییس جمهور کشور در هفتۀ آینده سلسلۀ مشوره ها با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، اقشار مختلف جامعه، جامعه مدنی و حلقات سیاسی را آغاز نماید تا آنها را از جریانات آگاه ساخته و در خصوص فرصت ها و خطرات احتمالی، با آنان صحبت نماید.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان منحیث بانی برنامه صلح از دولت امریکا بخاطر روند صلح سپاسگذاری می نماید و به مردم افغانستان اطمینان می دهد که این پروسه تمام نهادهای نظامی و ملکی را تقویت خواهد کرد و افغانستان نه تنها به گذشته بر نمی گردد، بلکه از ظرفیت های دولتی، سکتور خصوصی و حقوق شهروندان به وضاحت حراست صورت خواهد گرفت.

دیدار رییس جمهور غنی با سرمنشی سازمان ناتو

رییس جمهور غنی همچنین شام روز گذشته در حاشیه ۵۶ کنفرانس امنیتی مونیخ با ینس ستولتنبرگ سرمنشی سازمان ناتو دیدار کرد.

بررسی توافق با طالبان در دیدار رییس جمهور غنی با وزرای خارجه و دفاع امریکا

در این دیدار سرمنشی سازمان ناتو، گفت که تعهد و حمایت ما در راستای آموزش، مشورت دهی و کمک به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان پابرجاست و ماموریت ما در این عرصه ادامه دارد.

آقای ینس ستولتنبرگ، گفت که ما از پروسۀ صلح به رهبری و مالکیت دولت افغانستان حمایت می کنیم.

در مقابل، رییس جمهور غنی از سرمنشی ناتو بخاطر تعهدش به همکاری دوامدار با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و حمایت موصوف از پروسۀ صلح، تشکر کرد.

 

 

لینک اصلی: https://ariananews.co/news/طالبان-رییس-غنی-خارجه-دفاع-امریکا.html/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آریانا نیوز

آخرین خبر ها:

Loading