بازتاب نیوز

کمیسیون انتخابات، تفتیش ویژه آرای مشکوک را پایان‌یافته اعلام کرد

٢٨ دلو ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گویند تفتیش ویژه آرای مشکوک مطابق فیصله کمیسیون شکایات انتخابات به پایان رسیده است.

در حالی که تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله روند تفتیش ویژۀ آرا را تحریم کرده، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از پایان‌یافتن این روند خبر می‌دهد.

مسئولان این کمیسیون می‌گویند که نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری تا ۳ یا ۴ چهار روز آینده اعلام خواهد شد.

محمدحنیف دانشیار، عضو کمیسیون مستقل انتخابات به روز دوشنبه به رسانه‌ها گفت که "نتایج تقلبی" انتخابات برای هیچ کسی قابل قبول نیست. او تأکید کرد که کمیسیون مطابق قانون و فیصله‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی کار کرده است."

او افزود: "به شما تعهد می‌سپارم که تا سه یا چهار روز نتایج نهایی را اعلام می‌کنیم. کمیسیون شکایات انتخابات آرا ای را که در ارتباط به ۱۰۲ هزار و ۱۳۷ هزار رای به تفیش فرستاده بود، ۹۵ درصد آن در بخش ریزل شیت (برگه نتایج) و دیگر بخش‌ها مشکل نداشتند."

این عضو کمیسیون مستقل انتخابات افزود این فیصله نخست با کمیسیون شکایات انتخاباتی شریک ساخته می‌شود و پس از آن کمیسیون مستقل انتخابات نتایج نهایی را اعلام می‌کند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی چندی قبل فیصله کرده بود که از میان ۱۳۷ هزار و ۶۳۰ رای مشکوک ۱۰ درصد آن و از میان ۱۰۲ هزار و ۱۲ رای خارج از زمان مشخص رای‌دهی ۱۵ درصد آن باید به‌گونۀ ویژه تفتیش شود.

این در حالی است که تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی روند تفتیش ویژۀ آرا را تحریم کرده است.

عبدالله عبدالله، رهبر این تیم انتخاباتی امروز دوشنبه در نشست شورای وزیران به رسانه‌ها گفت که تنها نتایج مشروع انتخابات قابل قبول است.

او افزود: "تیم ثبات و همگرایی فیصلۀ خود را کرده، ما تنها نتایج مشروع انتخابات را می‌پذیریم و نتایجی که شفاف نباشد، برای ما قابل قبول نیست. رهبری تیم در این مورد فیصله کرده و فیصلۀ من هم همین است."

یوسف رشید، رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان (فیفا) به رادیوی آزادی می‌گوید که موضع تیم ثبات و همگرایی قابل نگرانی است و این نهاد امیدوار است که کمیسیون شکایات انتخاباتی به اعتراض این تیم رسیدگی کند.

در همین حال محمدزبیر حبیب‌زاده، سخنگوی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) می‌گوید که کمیسیون مستقل انتخابات خلاف قانون روند تفتیش ویژۀ آرا را به پایان رسانده و این موضوع به مشکلات انتخابات می‌افزاید.

با این وجود کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده که نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را به‌زودی اعلام خواهد کرد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم میزان سال جاری خورشیدی برگزار شد، اما با گذشت بیش از ۵ ماه تا کنون نتایج نهایی این انتخابات اعلام نشده است.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30439648.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading