بازتاب نیوز

طرز تهیه‌ی حکومت موازی | طنز

٢٨ دلو ١٣٩٨ روزنامه اطلاعات روز

عیسا قلندر

این‌روزها هوا کم‌کم گرم شده و یخ‌های چیزها باز شده است. دوستان ثبات و همگرایی نیز با استفاده از هوای گرم موضع تازه گرفته و اعلام کرده‌ که اگر اوضاع بر وفق مراد نبود، حکومت موازی اعلام خواهند کرد. در همین رابطه، تعداد از دوستان از من می‌پرسند که حکومت موازی چه‌رقم جور می‌شود. من طرز تهیه‌اش را تهیه و خدمت دوستانم می‌طرزانم:

اول: برای اعلام حکومت موازی طوری‌که زیاد بد معلوم نشود، ضرور است آرای مردمی دوستان بلند باشد. بعد از این‌که مشخص شد آرا بلند است انشاءالله، نفر اول باید نظر به ارتفاع آرای مردم، بی‌غیرتی از خود نشان داده باشد و مثل همیشه نشان بدهد انشاءالله. وقتی این دو فاکتور مهم برآورده شد، مردم نباید بی‌غیرتی نفر اول را با بی‌غیرتی رایج در کوچه‌وبازار اشتباه بگیرند، چرا که فرق زیاد دارند.

دوم: کسانی که گپ حکومت موازی را می‌گویند باید چهار خصوصیت ذیل را داشته باشند:

۱ـ از گذشته‌ی‌شان خون بچکد. یعنی گذشته‌ی خون‌چکانی‌شان برای همه معلوم باشد. مهم نیست که دوستان چقدر در گذشته خون هم را چکانده‌اند و یا خون مردم را برای خود چکانده‌اند. اصلا مهم نیست.

۲ـ توانایی و ظرفیت خون‌چکانی‌شان نخشکیده باشد. البته به فضل خدای مهربان این ظرفیت در افغانستان به این زودی نمی‌خشکد و قابل تشویش نیست، انشاءالله.

۳ـ یک تیم باشند و اعضای این تیم در دیدارها و مجلس‌های‌شان به‌هم سلام بدهند و همان لحظه که به هم سلام می‌دهند و احوال هم را می‌پرسند و می‌گویند که «خو خدا را شکر که جور استی» در ذهن‌شان همدیگر را مثل یک دزد نگاه کنند و از بارگاه ایزد متعال نابودی کامل هم را استدعا نمایند.

۴ـ این بزرگان که بدون هیچ تردیدی بر گرده‌های بدرنگ ما و شما سوارند، باید قبل از قبل جایگاه فرزندان‌شان را بر گرده‌های چتل ما و شما گارانتی کرده باشند. در غیر آن در جریان اعلام حکومت موازی نخود در گلوی‌شان بند مانده خفه خواهند شد و در روایت آمده است که این مرگ بسیار بدی است.

سوم: در طرف مخالف این حکومت موازی، باید حتما دولتی باشد که در رأس آن اشرف غنی و زیر تایرهای آن مردم فقیر و اقلیت‌های قومی و مذهبی قرار داشته باشد.

چهارم: حکومت غنی باید خصوصیات ذیل را داشته باشد:

۱ـ در انتخابات قبلی چنان تقلب کرده باشد که ریزلت‌شیت‌هایش گوسفند بو بدهد و کمیشنرانش از آن به بعد هر جا بُز دید چهارطرفش را سیل کند اگر کسی نبود یک پق‌پق افتخاری بکند.

۲ـ در رده‌بندی فساد مقام اول را برای مملکت به ارمغان آورده باشد. این دست‌آورد نباید ساده به‌دست آمده باشد، بلکه در بدل فروش زمین‌های شخصی مردم باشد.

۳ـ سلسله‌ی خسربره‌ها را در ارگ و حدود اربعه‌ی ارگ احیا کرده باشد و برای دفاع از سلسله‌ی خسربره‌ها سخن‌گویانی چون استاد مرتضوی مدظله‌العالی را استخدام کرده باشد که راست نگویند.

۴ـ اجازه داده باشد که جرایم در شهرها چنان افزایش یافته باشد که پدر بالای پسرش قار شود که چرا بی‌احتیاطی می‌کنی و پسرش بگوید چه رقم احتیاط کنم پدر جان، وقتی از خانه بیرون می‌شویم، دزد در کمین است. وقتی از کوچه دور شویم، انتحاری در کمین است. وقتی از شهر برآییم، طالب در کمین است. وقتی مریض شویم، داکتر، وقتی بی‌پول شویم تجار، وقتی به دولت مراجعه کنیم مأمورین رشوت‌خور در کمین است. و پدرش بگوید «اوتو خو اس، بازم احتیاط کو بچیم.»

چهارم: طالبان بیش‌تر از نصف مملکت را در اختیار داشته باشند. مملکتی که نصف خاکش در کنترل طالبان نباشد، بستر مناسبی برای اعلام حکومت موازی نیست.

پنجم: اردو و پولیس و امنیت کشور که حافظ نظام باید باشد، چنان مرزبندی قومی شده باشد که اگر خدای نخواسته فرصت برابر شد، یک قوم بگیرد قوم دیر را قورمه کند. نگویید که این گپ راست نیست. اگر گفتید طرز تهیه حکومت موازی به‌هم می‌خورد.

ششم: مردم هم باید مثل همیشه آماده‌ی همکاری برای یک گدودی باشد. دلیل‌شان این باشد که «برای من که نمی‌شود، برای دیگران هم نشود.» می‌دانم همه‌ی مردم این‌رقم نیست، اما کو همان مردی که بگوید نه! مردم هوشیار شده و دیگر فریب این بزرگان بی‌مصرف را نخواهند خورد. کو همان مرد یا همان زن؟ اگر یافتید از گوشش گرفته پیش من بیاورید که منم یاد بگیرم رقم او واری فرره کنم.

هفتم: دستگاه قضایی باید مثل همیشه در حالت استندبای قرار داشته باشد و هر وقتی که رییس دولت کلیک کرد، دینگ کرده فعال شود و هر وقت خواست دوباره به‌حالت استندبای برود. قاضیانی که قطر شکم‌شان یک متر نبود، قاضی نیست، شخصیت‌های بادخورده‌ای‌ست که براساس واسطه قاضی شده‌اند.

هشتم: می‌خواهم از جلالت‌مآب اشرف غنی تقاضا کنم که اگر اجازه می‌دهد من یک محکمه‌ی صحرایی برای همین وزیر مخابرات قبلی که نامش عبدالرزاق وحیدی است برگزار کنم، قول می‌دهم بی‌گناه اعلامش نکنم. آخر کدام خری در محکمه‌ی صحرایی متهم را بی‌گناه اعلام می‌کند که بعضی از دوستان ما این کار را می‌کنند؟

لینک اصلی: https://www.etilaatroz.com/93126/how-to-create-a-parallel-government-comic/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اطلاعات روز

آخرین خبر ها:

Loading