بازتاب نیوز

غنی: تیم مذاکره‌کننده‌ی دولت با «اصول و دستورالعمل واضح» به مذاکره می‌رود

٢٩ دلو ١٣٩٨ روزنامه اطلاعات روز

اطلاعات روز: رییس‌جمهور اشرف غنی گفته است که تیم مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان با اصول و دستورالعمل واضح به مذاکرات با طالبان می‌رود، اما تصمیم نهایی در خصوص صلح را مردم خواهند گرفت.

آقای غنی این اظهارات را شام روز گذشته (دوشنبه، ۲۸ دلو) در دیدار با والیان مطرح کرده است. ارگ ریاست‌جمهوری در اعلامیه‌ای گفته است که رییس‌جمهور غنی سلسله مشورت‌هایش را در رابطه به صلح و خطرات و فرصت‌های احتمالی این روند آغاز کرده و نخست با والیان دیدار کرده است.

آقای غنی در این دیدار افزوده است که مالکیت و رهبری صلح به‌دست حکومت افغانستان است. به گفته‌ی او، ختم جنگ خواست مردم است و در مذاکرات صلح، تیم مذاکره‌کننده حقوق بنیادی تمام مردم افغانستان را در نظر خواهد گرفت.

رییس‌جمهور غنی همچنان تأکید کرده است که موثریت، مشارکت و حدود صلاحیت تیم مذاکره‌کننده مهم است و صلاحیت آن‌را «نظام جمهوری اسلامی افغانستان» تعیین خواهد کرد.

در این دیدار، والیان کشور نیز گفته‌اند که تیم مذاکره‌کننده باید کوچک و متعهد به ارزش‌های ملی باشد. آنان تأکید کرده‌اند که رهبری و مدیریت مذاکرات از سوی حکومت صورت گیرد و «ما تلاش می‌کنیم تا تمام اقشار جامعه را در روند صلح و دفاع از جمهوریت بسیج سازیم».

«کاهش نیروهای امریکایی هیچ تأثیری در وضعیت نمی‌گذارد»

رییس‌جمهور غنی در دومین نشست مشورتی با فرماندهان قول اردوها دیدار کرده است. آقای غنی در این دیدار گفته است که با موجودیت نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، کاهش نزدیک به چهار هزار نیروی امریکایی از افغانستان هیچ تأثیری در وضعیت نخواهد گذاشت.

امریکا در حال حاضر در حدود دوازده هزار نیروی در افغانستان دارد. با کاهش نزدیک به چهار هزار نفری، شمار این نیروها در افغانستان به بیش از هشت هزار نفر خواهد رسید.

او خطاب به فرماندهان قول اردوها افزوده است: «فرصتی که برای صلح در کشور ایجاد شده، نتیجه‌ی مبارزات، قهرمانی‌ها و توانایی‌های شماست و به اطمینان خاطر می‌توان گفت که با ظرفیت کنونی توانایی این را دارید که خطرات را مدیریت کنید.»

رییس‌جمهور در بخشی از صحبت‌هایش همچنان گفته است که فُرصت برای مذاکرات و ختم جنگ در کشور فراهم شده است، اما به طالبان بستگی دارد که «آیا آماده هستند از این فُرصت برای ختم جنگ در کشور استفاده کنند و یا خیر؟»

رییس‌جمهور غنی در حالی نشست‌های مشورتی‌اش در رابطه به صلح را آغاز کرده است که گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان در دوحه به پایان رسیده و قرار است اواخر ماه جاری میلادی توافقنامه‌ی صلح میان دو طرف امضا شود.

امضای این توافقنامه به عملی‌شدن کاهش هفت روزه‌ی خشونت در کشور مشروط شده است. انتظار می‌رود که با عملی‌شدن کاهش خشونت، زمینه برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، آتش‌بس دایمی و تأمین صلح پایدار در کشور مساعد شود.

لینک اصلی: https://www.etilaatroz.com/93129/ghani-government-negotiating-team-negotiates-with-clear-principles-and-guidelines/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اطلاعات روز

آخرین خبر ها:

Loading