بازتاب نیوز

صدیقی: با کاهش چشم‌گیر خشونت موافقت کردیم تا به آتش‌بس برسیم

٢٩ دلو ١٣٩٨ روزنامه اطلاعات روز

اطلاعات روز: صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌‎جمهوری می‌گوید که دولت افغانستان با طرح کاهش چشم‌گیر خشونت موافقت کرد تا وارد مراحل دیگری شود که در مذاکرات صلح روی آتش‌بس به‌عنوان یک موضوع اساسی بحث شود.

آقای صدیقی که امروز (سه‌شنبه، ۲۹ دلو) در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، همچنان گفت که خواست مردم و دولت افغانستان برای تأمین صلح در کشور، برقراری آتش‌بس بوده و است. به گفته‌ی او، مردم افغانستان به این باورند که آتش‌بس تضمین‌کننده‌ی صلح پایدار در این کشور است.

صدیقی گفت: «ما با کاهش چشم‌گیر خشونت موافقت کردیم، به‌خاطری که وارد مراحل دیگری شویم تا بالآخره آتش‌بس به‌حیث یک موضوع اساسی در مذاکرات روی آن صحبت شود.»

آقای صدیقی همچنان تأکید کرد که موافقت با طرح کاهش چشم‌گیر خشونت برای این بوده که دیده شود آیا طالبان این بار «واقعا» به صلح و خواست مردم افغانستان تعهد دارد یا خیر؟

صدیقی علاوه کرد که موافقت با کاهش خشونت برای این بوده که دیده شود آیا ظرفیت در رهبری سیاسی طالبان در قطر وجود دارد که وارد یک روند معنادار و ختم جنگ در افغانستان شود یا نه؟

به گفته‌ی او، طالبان در گذشته تعهد جدی برای قطع جنگ نداشت و در حال حاضر اگر طرح کاهش خشونت بتواند منجر به آتش‌بس دایمی شود، دولت افغانستان حاضر است آن‌را با درک خطراتش بپذیرد و وارد مراحل بعدی شود.

سخن‌گوی ریاست‌جمهوری افزود که دولت افغانستان تغییر وضعیت کنونی را به فال نیک می‌گیرد و در فُرصت پیش‌آمده با درک عمیق از خطرات موجود در روند صلح، «محتاطانه» برخورد خواهد کرد. او در عین حال گفت که دولت افغانستان برای رسیدن به صلح «هر اقدام و فیصله»ای که لازم باشد، انجام خواهد داد.

از سویی هم، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری گفت که در حال حاضر نیروهای افغان و امریکایی در مورد کاهش خشونت و میکانیزم نظارت از آن کار می‌کنند. به گفته‌ی او، جزئیات مربوط به کاهش خشونت طی چند روز آینده منتشر می‌شود.

این در حالی است که پیش از این در مورد کاهش خشونت میان سران حکومت وحدت ملی اختلافاتی وجود داشت. ارگ ریاست‌جمهوری به آتش‌بس به‌عنوان یک پیش‌شرط برای مذاکرات صلح تأکید داشت، در حالی که ریاست اجراییه‌ی کشور کاهش خشونت را گام مثبت در راستای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی عنوان می‌کرد.

صدیق صدیقی در تاریخ بیست‌ودوم جدی در رشته تویتی گفته بود: «کاهش خشونت معنای دقیق نظامی، حقوقی و جنبه‌ی عملی ندارد. (اما) هدف ما از آتش‌بس، همانند آتش‌بسی است که دو سال پیش، در روزهای عید در کشور برقرار شد.»

عبدالسلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح نیز در تاریخ بیست‌وششم جدی گفته بود که مردم افغانستان آتش‌بس می‌خواهند و برای دولت و مردم افغانستان کاهش خشونت معنا ندارد.

در مقابل، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور در چهاردهم دلو اعلام کرد که برای شروع مذاکره با گروه طالبان شرطی ندارد و هر گونه پیش‌شرطی در این مورد، تعلل و عدم تعهد برای رسیدن به خواست مردم افغانستان [صلح] را نشان می‌دهد.

لینک اصلی: https://www.etilaatroz.com/93141/seddiqi-says-they-agreed-to-dramatically-reduce-violence-to-reach-ceasefire/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اطلاعات روز

آخرین خبر ها:

Loading