بازتاب نیوز

اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان – پوشش لحظه به لحظه

٢٩ دلو ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در نهایت پس از نزدیک به پنج‌ماه تاخیر قرار است تا ساعاتی دیگر توسط کمیسیون مستقل انتخابات رسما اعلام شود. منابع در کمیسیون انتخابات اعلام کردند که امروز سه‌شنبه،‌۲۹ دلو، نتایج انتخابات نهایی را از طریق رسانه‌ها اعلام می‌کنند. هنوز زمان دقیق اعلام نتایج قطعی نشده است.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم میزان سال جاری برگزار شد و قرار بود نتایج ابتدایی این انتخابات به تاریخ ۲۷ میزان اعلام شود اما چندین بار به تاخیر افتاد.

نتایج ابتدایی انتخابات به تاریخ اول جدی با پیش‌تازی محمد اشرف‌غنی اعلام شد اما عبدالله عبدالله شریک آقای غنی در حکومت وحدت ملی و رقیب جدی او در انتخابات ششم میزان، این نتایج را نپذیرفت. پیش از این و در پی اعلام نتایج ابتدایی، محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری کنونی با کسب ۹۲۳ هزار و ۸۶۸ رای ۵۰/۶۴ درصد آرا را به دست آورده بود.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی با گرفتن ۷۲۰ هزار و ۹۹۰ رای ۳۹/۵۲ درصد در جایگاه دوم قرار گرفت اما این نتایج را نپذیرفت.

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که به تاریخ ۱ جدی سال جاری اعلام شد. نامزدها میزان رای محمد اشرف غنی %۵۰.۶۴ عبدالله عبدالله %۳۹.۵۲ گلبدین حکمتیار %۳.۸۵ رحمت الله نبیل %۱.۸۶ فرامرز تمنا %۰.۹۹ سید نورالله جلیلی %۰.۸۵ عبداللطیف پدرام %۰.۶۹ عنایت الله حفیظ %۰.۶۲ محمد حکیم تورسن %۰.۳۶ احمد ولی مسعود %۰.۲۲ محمد شهاب حکیمی %۰.۱۸ غلام فاروق نجرابی %۰.۰۹ نور رحمان لیوال %۰.۰۵

پس از آن هزاران مورد شکایت از جریان برگزاری انتخابات و نحوه شمارش آرا از سوی تیم‌های انتخاباتی در کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی به ثبت رسید.

کمیسیون شکایات انتخاباتی سپس، فیصله‌هایش را درباره شکایات استینافی و استثنایی مربوط به نتیجه ابتدایی انتخابات را به شانزدهم دلو اعلام کرد. طبق این فیصله‌ها، ۱۰ درصد از مجموع ۱۳۷ هزار و ۶۳۰ رأی «مشکوک» و ۱۵ درصد از مجموع آرای ۱۰۲ هزار و ۱۲ رأی «خارج از زمان» باید مورد تفتیش ویژه قرار می‌گرفت. هر گاه ۶۵ درصد از آرای مورد تفتیش، معیارهای تعیین‌شده را تکمیل می‌کرد، به کل این دو دسته از آرا اعتبار داده می‌شد و اگر ۳۵ درصد از آرا مورد تفتیش نمی‌توانست معیارهای تعیین‌شده را تکمیل کند، در آن صورت کل این دو دسته از آرا باطل می‌شد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی هم‌چنان فیصله کرده بود که ۲۹۸ محل از مجموع دو هزار و ۴۲۳ محل رأی‌دهی «فاقد معلومات بایومتریک» باید مورد بازشماری مجدد قرار گیرد. آرای این محلات که قبلاً توسط کمیسیون مستقل انتخابات بازشماری شده بود، مورد اعتراض دسته‌های انتخاباتی قرار داشت. طبق این فیصله، به آرایی که در نتیجه بازشماری مجدد می‌توانست سه معیار فوق را تکمیل کند، اعتبار داده می‌شد و آرایی که نمی‌توانست این معیارها را تکمیل کند، باطل می‌شد.

در نهایت محمدحنیف دانشیار از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات، صبح روز دوشنبه ۲۸ دلو اعلام کرد که این کمیسیون فیصله‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی را موبه‌مو تطبیق کرده است. او افزود که بیش از ۹۵ درصد آرای تفتیش‌شده و بازشماری‌شده از نگاه معلومات بایومتریک، ژورنال و جدول نتایج، فاقد مشکل بوده است. به گفته دانشیار، این نشان‌دهنده آن است که نتیجه ابتدایی انتخابات مشکلی نداشته است. او هم‌چنان اطمینان داد که نتیجه نهایی انتخابات به زودی اعلان خواهد شد.

لینک اصلی: https://8am.af/announcement-of-the-preliminary-results-of-the-afghan-presidential-election/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading