بازتاب نیوز

کمیسیون مستقل حقوق بشر آزار جنسی کودکان را در لوگر تائید می‌کند

٣٠ دلو ١٣٩٨ طلوع نیوز

کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که بررسی‌های این نهاد نشان می دهند که شماری از آموزگاران و مسوولان مکتب‌ها در ولایت لوگر، در آزار و اذیت جنسی دانش آموزان این ولایت دست داشته اند.

این نهاد در گزارشی می‌گوید که بر بنیاد شواهد اثبات کننده‌یی که به دست دارد، شماری از دانش آموزان قربانی آزارهای جنسی، مکتب را ترک کرده اند و یاهم از مکتب کشیده شده اند.

این نهاد می‌گوید که هژده تن را به شمول آموزگاران و مسوولان مکتب‌ها به لوی سارنوالی معرفی کرده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که با شماری از کودکان قربانی نیز گفتگو کرده است.

ذبیح الله فرهنگ، رییس نشرات و مطبوعات کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است:«داستان هایی را از فامل‌ها و آسیب دیده‌ها شنیدند، با همین اعتماد برای ما شریک کردند، نشان می دهد متآسفانه قضیه را که فعالین ولایت لوگر ادعا کرده بودند، این قضیه وجود داشته است.» 

در این گزارش آمده است که شماری از کودکان، درکارگاه‌ها، داش‌های خشت پزی، باشگاه‌های ورزشی و دکان‌های خیاطی در لوگر با خطر آزار و اذیت‌های جنسی رو به رو استند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که بربنیاد شکایت‌های قربانیانی که کیستی شان پنهان نگهداشته شده است، هژده تن را به شمول شماری از آموزگاران و مسوولان مکتب‌ها به لوی سارنوالی معرفی کرده است.

عبدالظاهر تمیم، عضو مجلس نماینده گان گفته است:«عده‌یی آمدند و تلاش کردند که حد اقل این قضیه بسیار ننگین و وحشت ناک که برای نوع بشر و انسان خیلی وحشت ناک است، این را بپوشانند.»

درهمین حال لوی سارنوالی می‌گوید که بررسی‌های این نهاد هنوز پایان نیافته اند، و شواهد اثبات کننده‌یی نیز تاکنون به دست نیاورده است که نشان دهند، آزار و اذیت‌های جنسی درمعارف این ولایت وجود داشته است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر نا امنی‌ها، حساسیت مردم با این موضوع، کم اعتمادی مردم به نهادهای عدلی و قضایی، ترس قربانیان از افشای کیستی شان و تهدیدها و فشارهای زور مندان بر قربانیان برای پنهان نگهداشتن این ماجراها را، از چالش‌ها در برابر بررسی‌های این نهاد می گوید.

علی فرهنگ، یک حقوق دان گفت:«قضیه لوگر این ها متهمین و مظنونین شان نهادهای حکومتی است، پس رییس‌جمهور هم نمی خواهد که نهادهای حکومتی را ملامت کند و مجازات شود و نهاد های حکومتی اصلاح شود.»

نزدیک به سه ماه می شود که موسی محمودی رییس جامعه مدنی لوگر در گزارشی از آزار و اذیت ده‌ها کودک و نوجوان پسر در شماری از مکتب‌های این ولایت و بیرون از آن پرده برداشته است، اما اقای محمودی از سوی امنیت ملی باز داشت شد و پس از فشارها وی از بند امنیت ملی آزاد گشت.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/کمیسیون-مستقل-حقوق-بشر-آزار-جنسی-کودکان-را-در-لوگر-تائید-می‌کند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading