بازتاب نیوز

حکومت می‌گوید کار روی ایجاد هیات گفتگوکننده صلح جریان دارد

٣٠ دلو ١٣٩٨ طلوع نیوز

وحید عمر،  مشاور رییس‌جمهور افغانستان در امور روابط عامه و راهبردی می‌گوید که هیات گفتگوکننده حکومت با طالبان بحث‌های فنی را به پیش خواهد برد و تصمیم نهایی در کابل گرفته خواهد شد.

در همین حال، شماری از سیاستگران می‌گویند که، اگر حکومت در گزینش هیات مذاکره کننده با طالبان دقت نکند، ممکن است که این روند با دگرگونی‌های رو به رو شود.

آقای عمر در باره می افزاید:«تیمی که بری مذاکره میره، ای تیم طبعا که بحث های تخنیکی ره میکنه، اما مهم ای است که در کابل باز یک جمع موجود باشه که ای تیم دوباره به اونا گزارش بته.» 

تا اکنون جزییات هیات گفتگوکننده صلح از سوی حکومت همگانی نشده است؛ اما رییس‌جمهور غنی در دیدار با والیان در ارگ ریاست‌جمهوری گفته است که حدود صلاحیت هیأت گفتگوکننده با طالبان را حکومت افغانستان تعیین خواهد کرد.

جاوید لودین، معین سیاسی پیشین وزارت امور خارجه گفت:«مشروع باشه و قابل پذیرش باشه بری کلگی امینجه، کلگی د او خوده بیبینن، و امروز اگر حکومت در چارچوب فعلی اش همی ره ارائه نمیکنه، در این باید رهبری حکومت هیچ باک نداشته باشه که بگذارند دگرا را هم که در ای سهم بگیرند.»

در همین حال، حکومت به پیشرفت‌های اخیر در روند صلح محتادانه خوشبین است.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس‌جمهور در این باره گفت:«پیشرفت‌های اخیر در رابطه به پروسه صلح را گام مثبت تلقی نموده خطرات و نگرانی‌های موجود در این زمینه را به گونه جدی درنظر داشته و در این راستا محتاطانه عمل خواهد کرد.»

بارنت روبین، عضو بلند پایه مرکز همکاری‌های جهانی دانشگاه نیویارک ایالات متحده در این باره گفت:«در حالی که با تمامی همسایه‌گان افغانستان در تنش باشد. نمی تواند افغانستان را با ثبات سازد؟ زیرا افغانستان به روابط خوب با همسایه گانش نیاز دارد.»

با این همه اما و اگرها در روند صلح دیده شود که فرجام تلاش‌ها در این روند منجر به تامین صلح واقعی در کشور خواهد شد یانه.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/حکومت-می‌گوید-کار-روی-ایجاد-هیات-گفتگوکننده-جریان-دارد

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading