بازتاب نیوز

دانش: نباید از اخراج مهاجران به حیث ابزار فشار استفاده شود

٢٩ دلو ١٣٩٨ مهاجر نیوز

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور افغانستان از ایران و پاکستان خواست که از مهاجران افغان به عنوان ابزار سیاسی و فشار بر حکومت استفاده نکنند. او از اخراج گروهی و اجباری مهاجرین افغان از همه کشورها انتقاد کرد.

محمد سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور افغانستان، روز دوشنبه در سخنرانی خود در کنفرانس بین المللی "چهل سال میزبانی مهاجرین و آینده بهتر در پاکستان"، در حالی که از عودت داوطلبانه مهاجرین افغان استقبال کرد، اما افزود که برگشت دادن مهاجران از ایران و پاکستان یا هر کشور دیگری نباید به عنوان عامل فشار بر حکومت افغانستان تبدیل گردد.

دانش در بخشی از سخنان اش افزود: «مهاجرین نباید به خاطر مسائل سیاسی مورد فشارهای بیجا قرار گیرند.»

او تاکید کرد: «به کمک و مشوره همدیگر و نظارت سازمان ملل متحد باید عودت مهاجرین با همکاری و آمادگی دو طرف صورت گیرد.» 

این مقام حکومت افغانستان از اخراج اجباری و گروهی مهاجرین افغان انتقاد کرد و تاکید کرد که مهاجرین افغان باید از ایران و پاکستان و دیگر کشورها بر بنیاد قوانین بین المللی عودت کنند. دانش اضافه کرد: «عودت باید در پرتو معاهدات بین المللی داوطلبانه باشد، نه به صورت اجباری و اخراج گروهی.»

برای عودت کنندگان از ایران و پاکستان و دیگر کشورها از سوی سازمان ملل متحد یک مقدار کمک مالی صورت می‌گیرد. سرور دانش گفت که جامعه جهانی باید نقش شفاف و موثری بر عهده بگیرد و کمک های نقدی این سازمان به مهاجرین عودت کننده بسنده و کافی نیست: «کمک جامعه بین المللی باید رشد محور باشد.»

سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان نیز در حاشیه‌ این نشست‌گفت که مردم افغانستان به دلیل جنگ و نا امنی به پاکستان پناه برده اند و پاکستان باید از اخراج اجباری مهاجرین خودداری نماید.

در این نشست بر علاوه عمران خان صدر اعظم پاکستان، فلیپو گراندی رئیس کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد، تدامیچی یاماماتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد، نمایندگان ۳۰ کشور و ۳۳ سازمان بین المللی شرکت داشتند. در حال حاضر پاکستان میزبان دست کم دو میلیون و ۴۰۰ هزار مهاجر افغان است.

ش،ا / ع، ف

 برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله


لینک اصلی: https://www.infomigrants.net/prs/post/22835/دانش-نباید-از-اخراج-مهاجران-به-حیث-ابزار-فشار-استفاده-شود

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از مهاجر نیوز

آخرین خبر ها:

Loading