بازتاب نیوز

جان باختن بیش از ۱۳۶ تن غیرنظامی در کشور در یک ماه اخیر

٣٠ دلو ١٣٩٨ طلوع نیوز

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که تنها در یک ماه اخیر، بیش از یک صد و سی غیرنظامی، در خشونت‌ها در کشور، جان باخته‌اند.

این کمیسیون طالبان را مسوول در حدود ۵۰ درصد این تلفات می شناسد؛ اما تأکید می ورزد که نیروهای دولتی نیز، در حدود ۲۵ درصد این تلفات را به بار آورده‌اند.

به گفته این کمیسیون، ۶۹ تن از این غیرنظامیان، در حمله‌های طالبان، ۳۶ تن در حمله‌های نیروهای دولتی و خارجی و ۳۱ تن دیگر هم، در رویدادهای دیگر جان باخته‌اند.

نعیم نظری - معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر گفت:«۱۳۶ تنی که ما در یکماه اخیر ثبت کدیم---ای ۱۳۶ تن قطعا آماری کمتر است، یعنی بیشتر ازی هم باید تلفات وجود داشته باشه.»

در همین حال، باشنده‌گان ولایت میدان وردک، در نشستی در کابل، به آنچه که افزایش تلفات غیرنظامیان در حمله‌های هوایی در این ولایت می‌گویند، اعتراض دارند.    

این باشنده‌گان ولایت میدان وردک بدین باورند که آسیب‌پذیری‌های غیرنظامیان در خشونت‌ها در این ولایت و نیز بخش‌های دیگری از کشور، رو به افزایش استند.

اخترمحمد طاهری - رییس شورای ولایتی میدان وردک در این باره گفت:«این تنها حادثه‌یی در وردک نیست، روز قبل در کندز، نیمروز، پکتیا نیز چنین حوادث رخ دادند.»

شرکت‌کننده‌گان این نشست، آنچه را که بی‌پروایی طرف‌های درگیر در کشور در برابر غیرنظامیان می‌گویند، بسیار زیان‌بار می‌دانند.

سید رحیم ستار - رییس شورای قومی میدان وردک   گفت:«امروز در این نظام دموکراسی، چهار حکومت اینجا وجود دارند، حکومت خارجی ها، حکومت طالبان، این حکومت دیگر را که بنام حکومت وحدت ملی می نامند هم دو حکومت است.»

عبدالباقی متین - باشنده میدان وردک گفت:«کسانی که میگویند که به اشتباه هدف قرار میدهند باید مطابق سیستم قضایی خودشان غرامت بپردازند.»
 
طالبان این گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر را رد می‌کنند. وزارت دفاع ملی نیز تأکید می‌ورزد که برخی از بررسی‌های این وزارت در باره گزارش‌های پخش شده از تلفات غیرنظامیان در کشور، نتایج دیگری داشته‌اند.

پیش از این یک گزارش دیگر کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان داده است که در دوازده ماه پسین، تنها در حمله‌های هوایی نیروهای دولتی،  بیش از چهارصد و هشتاد غیرنظامی جان باختند و بیش از دوصد و شصت تن دیگر زخم برداشته اند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/جان-باختن-بیش-از-۱۳۶-تن-غیرنظامی-در-کشور-در-یک-ماه-اخیر

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading