بازتاب نیوز

سخنگوی ریاست‌جمهوری: با کاهش خشونت موافقت کردیم تا وارد مراحل دیگر شویم

٢٩ دلو ١٣٩٨ پایگاه خبری پیام آفتاب

سخنگوی ریاست‌جمهوری: با کاهش خشونت موافقت کردیم تا وارد مراحل دیگر شویم
«صدیق صدیقی»، سخنگوی ارگ ریاست‌جمهوری گفت که دولت افغانستان با طرح کاهش چشم‌گیر خشونت موافقت کرد تا وارد مراحل دیگری شود که در مذاکرات صلح روی آتش‌بس به‌عنوان یک موضوع اساسی بحث شود.
صدیقی امروز (سه‌شنبه ۲۹ دلو/بهمن) در یک نشست خبری در کابل گفت که خواست مردم و دولت افغانستان برای تأمین صلح در کشور، برقراری آتش‌بس بوده و هست.
سخنگوی ارگ با تأکید بر اینکه مردم افغانستان بر این باورند که آتش‌بس تضمین‌کنندهٔ صلح پایدار در این کشور است، گفت: «ما با کاهش چشم‌گیر خشونت موافقت کردیم، به‌خاطری که وارد مراحل دیگری شویم تا بالآخره آتش‌بس به‌حیث یک موضوع اساسی در مذاکرات روی آن صحبت شود.»
وی تصریح کرد که موافقت با طرح کاهش چشم‌گیر خشونت برای این بود که دیده شود آیا طالبان این بار واقعاً به صلح و خواست مردم افغانستان تعهد دارد یا خیر. آیا ظرفیت در رهبری سیاسی طالبان در قطر وجود دارد که وارد یک روند معنادار و ختم جنگ در افغانستان شود یا نه.
به گفتهٔ صدیقی، طالبان در گذشته تعهد جدی برای قطع جنگ نداشت و در حال حاضر اگر طرح کاهش خشونت بتواند منجر به آتش‌بس دایمی شود، دولت افغانستان حاضر است آن را با درک خطراتش بپذیرد و وارد مراحل بعدی شود.
سخنگوی ارگ ریاست‌جمهوری افزود که دولت افغانستان تغییر وضعیت کنونی را به فال نیک می‌گیرد و در فرصت پیش‌آمده با درک عمیق از خطرات موجود در روند صلح، محتاطانه برخورد خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه دولت افغانستان برای رسیدن به صلح هر اقدام و فیصله ای که لازم باشد، انجام خواهد داد، گفت: در حال حاضر نیروهای افغان و آمریکایی در مورد کاهش خشونت و میکانیزم نظارت بر آن کار می‌کنند.
به گفتهٔ وی، جزئیات مربوط به کاهش خشونت طی چند روز آینده منتشر می‌شود.

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/92054/سخنگوی-ریاست-جمهوری-کاهش-خشونت-موافقت-کردیم-وارد-مراحل-دیگر-شویم

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading