بازتاب نیوز

مولانا محمد عبدالله: نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری خلاف ماده 61 قانون اساسی و قانون تعدیل انتخابات است

٢٩ دلو ١٣٩٨ صدای افغان - آوا

مولانا محمد عبدالله: نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری خلاف ماده 61 قانون اساسی و قانون تعدیل انتخابات است
یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات که فیصله نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را امضا نکرده است، گفت: پروسه تفتیش و بازشماری، خلاف لایحه و طرزالعمل و همچنین این فیصله خلاف ماده ۶۱ قانون اساسی، خلاف ماده ۴۵ قانون انتخابات و خلاف ماده ۱۹ قانون تعدیل انتخابات می‌باشد.

او متن فیصله‌نامه‌ی کمیسیون مستقل انتخابات را در صفحه‌ی فیس‌بوکش همگانی کرده است.

مولانا عبدالله در مورد دلایل مخالفتش با فیصله کمیسیون مستقل انتخابات، نوشته است: «از این که در پروسه تفتیش و بازشماری خلاف لایحه و طرزالعمل مربوط عمل شد، فلهذا این فیصله خلاف ماده ۶۱ قانون اساسی، خلاف ماده ۴۵ قانون انتخابات و خلاف ماده ۱۹ قانون تعدیل انتخابات می‌باشد.»

او گفته است که در یک‌سال کاری به عنوان کمیشنر هر تصمیمی را که گرفته است، با توجه به سوگند آغاز کار، قوانین نافذ، بی‌طرفی، استقلالیت، عدالت و انصاف بوده است.

مولانامحمد عبدالله پیش از این نیز با برخی از فیصله‌های کمیسیون مستقل انتخابات مخالفت کرده بود.

ساعتی پیش  محمد اشرف غنی با کسب 50.64 درصد آراء، برنده نهایی انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد.

پیش از اعلام نتایج فضل‌احمد معنوی، عضو ارشد دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبر داکتر داکتر عبدالله عبدالله، با انتشار توییتی خروج این دستۀ انتخاباتی از روند انتخابات را اعلام کرد.
 
معنوی نوشته است که پس از این، نهادی به نام کمیسیون در نزد آنان مشروعیت ندارد. آقای معنوی دلیل خروج شان را« اظهر من الشمس» خوانده است.

با این حال حوا نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات لحظاتی پیش طی کنفرانس مطبوعاتی گفت که محمد اشرف غنی با بدست آوردن 923592 رأی یعنی 50.64 درصد آراء به عنوان رئیس جمهور آینده افغانستان اعلام کرد.

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/203800/مولانا-محمد-عبدالله-نتیجه-نهایی-انتخابات-ریاست-جمهوری-خلاف-ماده-61-قانون-اساسی-تعدیل

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading