بازتاب نیوز

غنی؛ از آموزگاری تا ریاست جمهوری

٢٩ دلو ١٣٩٨ صدای آمریکا

محمد اشرف غنی، از سوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان برندۀ انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ششم میزان ۱۳۹۸ اعلام شد.

آقای غنی که ۷۰ سال عمر دارد و در سال ۱۳۲۸ در ولایت لوگر به دنیا آمده است. او مکتب ابتداییه را در ولایت لوگر خوانده دورۀ لیسه را در لیسۀ عالی حبیبیۀ کابل به اتمام رسانده است.

سپس آقای غنی برای تحصیلات عالی به لبنان رفت و از پوهنتون امریکایی بیروت لیسانس و ماستری در رشتۀ علوم سیاسی گرفت. او در سال ۱۳۵۳ به افغانستان بازگشت و در پوهنتون کابل در رشتۀ مردم شناسی به تدریس آغاز کرد.

محمد اشرف غنی در سال ۱۳۵۶ خورشیدی با دریافت بورسیۀ تحصیلی به ایالات متحدۀ امریکا رفت و از پوهنتون کولمبیای نیویارک در رشتۀ روابط بین المللی ماستری و سپس در رشتۀ مردم شناسی دوکتورا گرفت.

پیش از برگشت به افغانستان در سال‌های پس از فروپاشی رژیم طالبان، آقای غنی در پوهنتون اورهوس دنمارک و چندین پوهنتون‌ معتبر ایالات متحده از جمله بریکلی و جانزهاپکنز تدریس کرده است.

آقای غنی همچنین پیشینۀ کار در دفاتر مختلف از جمله بانک جهانی را دارد. پس از فروپاشی رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ در اثر تهاجم به رهبری ایالات متحده، آقای غنی به افغانستان برگشت و به صفت مشاور ویژۀ ملل متحد در ایجاد حکومت موقت افغانستان نقش بازی کرد.

در آغاز حکومت حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان، آقای غنی زمانی به صفت رییس پوهنتون کابل کار کرد و در آنجا انستیتوت موثریت دولتی را بنیانگذاری کرد.

او از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ به صفت وزیر مالیه کار کرد و کمپاین گسترده را بر ضد فساد اداری راه انداخت. آقای غنی در وزارت مالیه واحد پولی جدید افغانستان را معرفی کرد، نظام مالیاتی را اصلاح کرد، سیستم خزانه را کمپیوتری کرد و در سیستم تعرفه های گمرکی اصلاحات آورد.

در سال۲۰۱۰ میلادی، آقای غنی روند روند انتقال مسوولیت‌های امنیتی از نظامیان خارجی به نیروهای افغان را عهده‌دار شد و این روند را تا سال ۲۰۱۴ تطبیق کرد.

در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴، آقای غنی با عبدالرشید دوستم به صفت معاون نخست و سرور دانش به صفت معاون دوم ریاست جمهوری واردکارزارهای انتخاباتی شد.

نتایج انتخابات ۲۰۱۴ افغانستان که در آن آقای غنی برنده معرفی شد، از سوی عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی اش رد و کشمکش این دو سبب شد که جان کری، وزیر خارجۀ پیشین ایالات متحده وساطت کرده و حکومت وحدت ملی که در آن غنی رییس جمهور و عبدالله رییس اجراییه بود، شکل گیرد.

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ اول جدی ۱۳۹۸ اعلام شد که بر اساس آن محمد اشرف غنی ۵۰.۶۴ در صد آرا و عبدالله عبدالله ۳۹.۵۲ در صد آرا را کسب کرده بودند.

آقای غنی را بیشتر اطرافیانش به صفت یک مدیر ژرف‌بین، کم حوصله، اکادمیک و بیش از حد پرتوقع معرفی می‌کنند.

محمد اشرف غنی، متاهل است و با رولا غنی، همسر لبنانی تبارش دو فرزند، یک پسر و یک دختر، دارد.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/ghani-bio/5293071.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading