بازتاب نیوز

عبدالله: نتایج اعلام شده غیرقانونی است، ما پیروزیم و حکومت تشکیل می‌دهیم

٢٩ دلو ١٣٩٨ دويچه وله

عبدالله: نتایج اعلام شده غیرقانونی است، ما پیروزیم و حکومت تشکیل می‌دهیم

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز سه شنبه (۲۳ دلو/ ۱۸ فبروری) نتایج انتخابات ششم میزان را اعلام کرد. براساس آمار کمیسیون، اشرف غنی با کسب ۵۰.۶۴ درصد مجموع آرا به پیروزی رسیده است و عبدالله با کسب ۳۹.۵۲ درصد در جایگاه دوم قرار گرفته است.

اشرف غنی از اعلام نتایج استقبال کرد، اما عبدالله عبدالله در جمع هواداران خود در کابل نتایج اعلام شده را رد نمود.

عبدالله گفت که کمیسیون‌های انتخاباتی در مورد ۳۰۰ هزار رای که شامل آرای مشکوک، غیربایومتریک یا آرای خارج از وقت بودند، تصمیم «کاملاَ در مغایرت با قانون» گرفته است.

 عبدالله گفت: «به همین اساس، نتیجه‌ای را که امروز اعلان کردند نتیجه دزدی انتخابات، کودتا بر علیه مردم‌سالاری و خیانت به اراده مردم بود. از اساس، ریشه و بنیاد این نتایج را غیرقانونی می‌دانیم.»

عبدالله افرادی را در کمیسیون‌های انتخاباتی متهم کرد که «با گرفتن پول، تطمیع یا هر شرایط دیگر» به این پروسه ملی «خیانت» کرده اند.

عبدالله از مردم خواست که این «نتیجه تقلبی» را نپذیرند.

تیم داکتر عبدالله به نتایج ابتدایی انتخابات نیز معترض بود و هزاران شکایت را در کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت کرده بود.

عبدالله گفت: «ثبات و همگرایی براساس آرای شفاف و بایومتریک شده پیروز این انتخابات است و ما پیروزی خود را اعلان می‌کنیم... ما حکومت همه شمول را تشکیل می‌دهیم.»

به این ترتیب به نظر می‌رسد انتخابات طولانی ریاست جمهوری افغانستان مانند انتخابات ۲۰۱۴ تبدیل به یک جنجال بزرگ‌تر سیاسی شده است. در انتخابات ۲۰۱۴ وقتی که جنجال‌های انتخاباتی میان عبدالله و غنی به نتیجه نرسید، با میانجیگری وزیر خارجه آن زمان ایالات متحده، حکومت وحدت ملی شکل گرفت.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/عبدالله-نتایج-اعلام-شده-غیرقانونی-است-ما-پیروزیم-و-حکومت-تشکیل-میدهیم/a-52422845?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading