بازتاب نیوز

رحمت الله نبیل نامزد انتخابات ریاست جمهوری: امروز؛ روز مرگ مردم سالاری و دموکراسی در افغانستان بود

٢٩ دلو ١٣٩٨ صدای افغان - آوا

رحمت الله نبیل نامزد انتخابات ریاست جمهوری: امروز؛ روز مرگ مردم سالاری و دموکراسی در افغانستان بود
پس از اعلام نتایج انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات که در آن محمد اشرف غنی پیروز نهایی انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد، رحمت الله نبیل رهبر تیم امنیت و عدالت این روز را روز مرگ مردم سالاری و دموکراسی در افغانستان قلمداد کرد.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ کابل: بعد از ظهر امروز، کمیسیون انتخابات پس از 5 ماه، نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد؛ نتیجه ای که بر اساس آن، محمد اشرف غنی با بیش از 900 هزار رأی و 50.64 درصد آرا، در جایگاه نخست قرار گرفت و انتخابات به دور دوم نرفت. پس از او، داکتر عبدالله با بیش از 700 هزار رأی و 39.52 درصد آرا، در جایگاه دوم قرار گرفت.
 
این در حالی است که برخلاف انتظار، کمیسیون انتخابات تمام آرای جنجال‌برانگیز انتخابات ریاست جمهوری را مدار اعتبار اعلام کرد و بر این اساس، تغییری در نتیجه ابتدایی این انتخابات به میان نیامد.

پس از اینکه محمد اشرف غنی پس از اعلام نتایج در ارگ ریاست جمهوری طی مراسمی پیروزی خود را به مردم تبریک گفت، داکتر عبدالله عبدالله نیز دقایقی بعد طی مراسمی میان هواداران خود حکومت موازی اعلام کرد.
 
عبدالله تصمیم کمیسیون را نتیجه دزدی انتخابات، کودتا بر مردم‌سالاری و خیانت به اراده مردم خواند و خود را بر اساس آرای بایومتریک شده، برنده انتخابات اعلام كرد.
 
با این حال رحمت الله نبیل در توییترش به نتایج انتخابات واکنش نشان داد و نوشت: با تاسف امروز؛ روز مرگ مردم‌سالارى و دموکراسی در افغانستان بود. روز آغاز فصل جديد بحران‌های دشوار براى افغانستان بحران‌زده در عرصه‌هاى؛امنيتى، اقتصادی، سياسى و اجتماعى خواهد بود.
 
وی گفت: اگر داكتر اشرف‌غنى و يا هر كس ديگرى برنده انتخابات شفاف مي‌بود اين اخلاق و جسارت را داشتیم تا برایش تبريك بگويیم. اما؛ امروز براى داكتر اشرف‌غنى تسليت مي‌گوییم.
 
او در پایان ضمن اینکه گفت تاريخ تمام ناهنجارى‌ها و بحران‌های بعدى را به پاى تقلب‌کاران و قاتلان دموکراسی خواهند نوشت. اعلام کرد که موقف رسمى تيم #امنيت‌وعدالت فردا ساعت ٢:٠٠ بعداز ظهر طى كنفرانس مطبوعاتى اعلام می شود.
 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/203808/رحمت-الله-نبیل-نامزد-انتخابات-ریاست-جمهوری-امروز-روز-مرگ-مردم-سالاری-دموکراسی-افغانستان

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading