بازتاب نیوز

اعلام پیروزی ‌هم‌زمان در ارگ و سپیدار و واکنش طالبان به اعلام نتیجه‌ی نهایی انتخابات

٢٩ دلو ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

رییس‌جمهور غنی پس از اعلام نتیجه‌ی نهایی انتخابات در ارگ ریاست‌جمهوری با هوادارانش جشن پیروزی برگزار کرد اما عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی آقای غنی هم هم‌زمان در کاخ سپیدار اعلام پیروزی کرده، می‌گوید حکومت همه‌شمول خودش را تشکیل می‌دهد. با این حال، محمداشرف غنی تاکید دارد که آغوش حکومتش برای همه باز است و کسی را به چشم حریف انتخاباتی نمی‌بیند. هم‌زمان، طالبان اعلام کرده‌‌اند که نتیجه‌ی انتخابات برای آن ها مشروعیت ندارد و اعلام آن را در تضاد با روند گفت‌وگوهای صلح می‌دانند.

بر اساس نتیجه‌ی اعلامی کمیسیون مستقل انتخابات، آقای غنی با به‌دست‌آوردن ۹۲۳ هزار و ۵۹۲رای معادل ۵۰.۶۴ درصد کل رای‌های معتبر برنده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری در دور نخست شناخته شد و پس از او، عبدالله عبدالله با ۷۲۰هزار و ۸۴۱ رای معادل ۳۹.۵۲ مجموع رای‌ها، در جایگاه دوم قرار گرفت.

بنابر این آمار، در مجموع رای‌های آقای غنی در نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری نسبت به نتیجه‌ی ابتدایی تنها ۲۷۶ رای کاهشآمده است و در برابر ۱۴۹ رای به مجموع رای‌های رقیبش عبدالله عبدالله افزوده شده است.

جشن پیروزی در قصر سلام‌خانه در ارگ ریاست‌جمهوری

محمداشرف غنی که بر اساس نتیجه‌ی نهایی انتخابات، اندکی بیش از پنجاه درصد کل رای‌ها را به دست آورده؛ در جشن پیروزی‌‌یی که در ارگ ریاست‌جمهوری برگزار کرده‌بود، برنده‌شدنش در انتخابات ریاست‌جمهوری را پیروزی نظام جمهوری خواند و گفت که آغوش حکومتش برای همه باز است و کسی را به چشم حریف انتخاباتی نمی‌بیند. او رقیبانش را به همکاری فرا خواند و از آن‌ها خواست که حال و هوای رقابت‌های انتخاباتیِ چند ماه گذشته را ترک کنند. آقای غنی گفت: «لحظه‌ی رقابت‌های انتخاباتی پایان یافته و حالا زمان اشتراک و وحدت است.»

جشن پیروزی در قصر سپیدار

هم‌زمان با این جشن در ارگ، عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی آقای غنی هم مراسم اعلام پیروزی برگزار کرده و می‌گوید حکومت «همه‌شمول» خودش را تشکیل می‌دهد. به گفته‌ی آقای عبدالله، نتیجه‌ی اعلامی کمیسیون انتخابات به‌خاطراعتباردهی به سه صد هزار رایی‌ که او آن را تقلبی می‌خواند، هیچ اعتبار قانونی ندارد و «تقلب‌کاران رو سیاه تاریخ استند».

تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری بر گفت‌وگوهای صلح

در کنار جشن و جنجال‌های کابل، از نظر طالبان اعلام نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری آن‌هم در زمانی که گفت‌وگوهای امریکا و طالبان به سر انجام رسیده و امید آغاز گفت‌وگوهای میان‌افغان‌ها پس از امضای توافق امریکا با طالبان می‌رود، «در تضاد با روند گفت‌وگوهای صلح» است.

این گروه در خبرنامه‌یی تاکید کرده است که در مورد مسایل داخلی پس از بیرون‌شدن نیروهای خارجی از افغانستان تصمیم گرفته خواهد و بر اساس خواست مردم افغانستان،یک «نظام قوی اسلامی» روی کار خواهد آمد.

آقای غنی اما با تاکید بر اراده‌ی حکومت برای آوردن صلح، می‌گوید که هیچ فیصله‌یی پشت پرده در پیوند به صلح انجام نخواهد شد و این مردم خواهند بود که سرانجام در این پیوند تصمیم خواهند گرفت.

آقای غنی تاکید دارد که تفنگ راهِ بازکردن «گره‌های میراثی» گذشتگان نیست. او از طالبان می‌خواهد که به دولت افغانستان بپیوندند؛ به گفته‌ی آقای غنی؛گفت‌وگوهای بین افغان‌ها زمان نمایش «قدرت و ظرفیت» حکومت برای جذب مخالفان مسلح خواهد بود.

مهدی اخلاقی

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/41282-2020-02-18-18-17-57

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading